Kraje Unii rozważą uruchomienie mechanizmu rozstrzygania sporów w sprawie Iranu

TVN24


Ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii wezwali Iran, by respektował międzynarodowy pakt nuklearny z 2015 roku. Wspólny komunikat w tej sprawie podsumował spotkanie szefów dyplomacji w Brukseli. Czytamy w nim, że ministrowie rozważą możliwość uruchomienia mechanizmu rozstrzygania sporów przez sygnatariuszy umowy.

We wspólnym komunikacie wydanym po poniedziałkowym spotkaniu ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii - Jean-Yves Le Drian, Heiko Maas i Dominic Raab poinformowali, że rozważą możliwość uruchomienia mechanizmu rozstrzygania sporów przez sygnatariuszy porozumienia z 2015 roku zgodnie z artykułem 36. umowy, a jeśli proces ten nie zakończyłby się pozytywnie, Unia Europejska może przywrócić sankcje wobec Iranu.

Le Drian, Maas i Raab napisali też, że ostatnie kroki podjęte przez Iran - dotyczące wycofywania się ze zobowiązań wynikających z umowy oraz podjęcie wzbogacania uranu - utrudniają ich wysiłki na rzecz załagodzenia napięć w regionie. Zaapelowali do Teheranu, by wycofał się ze swoich decyzji.

Wzbogacanie uranu
PAP/Reuters

Ślady uranu w nieujawnionym dotąd obiekcie

Irańska agencja energii atomowej ogłosiła w ubiegłym tygodniu - niezgodne z zapisami porozumienia nuklearnego - wznowienie wzbogacania uranu. Proces ma ruszyć w podziemnych zakładach w Fordo, około 180 kilometrów na południe od stolicy kraju Teheranu. Wcześniej zapowiedział to prezydent Iranu Hasan Rowhani.

Szefowie dyplomacji krajów unijnych wezwali władze Iranu, by w pełni współpracowały z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA).

Francja, Niemcy, Wielka Brytania, USA, Chiny i Rosja były sygnatariuszami porozumienia, na mocy którego Iran zobowiązał się, że w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji nałożonych na ten kraj nie będzie produkował broni nuklearnej.

MAEA poinformowała w poniedziałek w raporcie, że w obiekcie, którego Iran nie ujawnił wcześniej jako zakładu związanego z programem nuklearnym, znaleziono ślady uranu. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej nie identyfikuje obiektu w swoim raporcie.

Raport MAEA potwierdza też, że Iran wzbogaca uran w swoich podziemnych zakładach nuklearnych Fordo, w którym znajduje się obecnie ponad tysiąc wirówek.

Jak przypomina Reuters, Iran stopniowo rezygnuje z kolejnych ograniczeń, jakie na jego program nuklearny nakładało międzynarodowe porozumienie z 2015 roku, odkąd prezydent Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z tego układu.

Irański program nuklearny
PAP

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: