Świat

Franciszek dostał od Elżbiety whisky i miód. Odwdzięczył się prezentem dla "royal baby"

Świat

Aktualizacja:

Szkocką whisky i miód oraz żywność biologiczną otrzymał papież Franciszek od królowej Elżbiety II, którą przyjął w czwartek w Watykanie. Ich prywatne, pierwsze spotkanie trwało pół godziny. Wcześniej monarchini zjadła obiad z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano w Rzymie. Do Wiecznego Miasta monarchini powróciła po 14 latach. Królowej towarzyszy mąż, książę Filip.

Podczas spotkania o całkowicie nieformalnym charakterze w saloniku przy watykańskiej Auli Pawła VI królowa wręczyła papieżowi wielki kosz z jedzeniem i osobny z napojami, wyjaśniając, że pochodzą ze wszystkich jej posiadłości. Były tam: miód, jajka, chleb, sok jabłkowy, cydr, a także butelka szkockiej whisky, która wyraźnie zaskoczyła papieża. Zaprezentował mu ją, biorąc do ręki, mąż królowej, książę Filip. Franciszkowi wyjaśniono, że podarunki te pochodzą z ogrodów Buckingham Palace, z zamku Windsor, a także z posiadłości Sandringham i Balmoral. - Mam nadzieję, że to niecodzienny prezent - dodała monarchini. Wręczając zaś tradycyjny, obowiązkowy podarunek, to znaczy zdjęcia swoje i swojego męża w srebrnej ramce, Elżbieta II powiedziała: - Obawiam się, że muszę i to dać, to nieuchronne.

Prezent dla "royal baby"

Królowa dostała od papieża dokument z XVII wieku ze zbiorów watykańskich, a także specjalny prezent dla „royal baby”, czyli jej prawnuka George’a, syna księcia Williama. Papież przekazał dla niego globus z lapis lazuli z krzyżem oraz napisem: "Od papieża Franciszka dla Jego Wysokości księcia Cambridge George’a”. Elżbieta II ucieszyła się z tej niespodzianki, mówiąc papieżowi: - Będzie bardzo zadowolony, kiedy dorośnie.

W trakcie trwającej kilka godzin wizyty w Rzymie brytyjska królowa spotkała się również z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano.

Wizytę w Pałacu Prezydenckim u Giorgio Napolitano media nazwały "spotkaniem rówieśników". Królowa skończy 21 kwietnia 88 lat, szef państwa włoskiego 29 czerwca będzie obchodził 89. urodziny. Napolitano to obecnie najstarszy szef państwa w Europie. Obiad przygotował kucharz z Kwirynału, a jedyną wskazówką z Pałacu Buckingham było życzenie, by był to lekki posiłek. Chodzi - zauważają włoskie media - o uniknięcie błędu z poprzedniej wizyty królowej, gdy ówczesny premier Giuliano Amato podjął ją koźlęciem, co ostro skrytykowała potem brytyjska prasa.

Elżbieta II przyjechała do Rzymu w liliowym płaszczu i w udekorowanym kwiatami kapeluszu w podobnym odcieniu. Do płaszcza przypiętą miała wielką złotą broszę z szafirami i diamentami, którą otrzymała od swej babci, królowej Marii, w 1953 roku.

Włoska agencja ANSA poinformowała, że Pałac Buckingham ma ogłosić wkrótce, iż w maju wizytę na Monte Cassino złoży wnuk królowej, książę Harry. Będzie uczestniczył w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę zakończenia walk o wzgórze.

Autor: kg\mtom\kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości