Badaczka aresztowana w Iranie. Francja domaga się odpowiedzi


Władze Francji podjęły starania o uzyskanie informacji na temat znanej francusko-irańskiej antropolożki Fariby Adelkhah, która jest przetrzymywana w Iranie - poinformowało francuskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Na razie resort zdołał potwierdzić, że Adelkhah została aresztowana. Agencja AFP, powołując się na znajomego badaczki, profesora Jean-Francois Bayarta, podaje, że zatrzymano ją 5 czerwca i od tego czasu jest przetrzymywana w więzieniu Evin, na północy Teheranu.

Mimo starań francuskim władzom nie udało się skontaktować z Adelkhah, ani objąć ją opieką konsulatu. W poniedziałkowym komunikacie resort dyplomacji oznajmił, że nie otrzymał "żadnej satysfakcjonującej odpowiedzi" na ponawiane prośby o informację o badaczce.

Na stronach internetowych irańskiego rządu jego rzecznik, Ali Rabii, zapewnia, że nie dysponuje jakąkolwiek informacją na ten temat i "nie wie, ani kto zatrzymał (Adelkhah), ani co było przyczyną"

Fariba Adelkhah jest pracownikiem centrum studiów międzynarodowych w instytucie Sciences Po-Paris i doktorem antropologii wyższej szkoły nauk społecznych EHESS w Paryżu.

Fariba Adelkhah została zatrzymana w IranieGeorges Seguin (Okki) CC BY SA Wikipedia

Autor: ft\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Georges Seguin (Okki) CC BY SA Wikipedia

Pozostałe wiadomości