Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy została ostatecznie uzgodniona z władzami Izraela i Egiptu

Źródło:
TVN24
Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy
Ewakuacja Polaków ze Strefy GazyTVN24
wideo 2/3
Ewakuacja Polaków ze Strefy GazyTVN24

Polacy nadal czekają na ewakuację ze Strefy Gazy. Andrzej Duda wydał postanowienie, które mówi o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Egipcie do bezpiecznego przetransportowania polskich obywateli. Ucieczkę z Gazy uniemożliwiło zamknięcie przejścia granicznego w Rafah. Jak relacjonował reporter TVN24, ewakuacja ma być już "ostatecznie uzgodniona" z władzami Izraela i Egiptu.

W Monitorze Polskim opublikowano w piątek postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Egipcie w działaniach ewakuacji obywateli polskich przebywających w Strefie Gazy.

"W okresie od 10 listopada do 19 listopada 2023 r. zostanie użyty Polski Kontyngent Wojskowy w Arabskiej Republice Egiptu w działaniach ewakuacji obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających w Strefie Gazy, o liczebności do 150 żołnierzy wraz z niezbędnym zabezpieczeniem i wyposażeniem, w tym dwoma samolotami C-130 i jednym samolotem C-295" - stanowi postanowienie.

Jak zapisano, "PKW zostanie użyty w celu ewakuacji obywateli RP przebywających w Strefie Gazy z Arabskiej Republiki Egiptu w związku z koniecznością ochrony ich życia lub zdrowia".

Czytaj też: Trzy samoloty polecą po Polaków. Tak ma wyglądać ewakuacja ze Strefy Gazy 

Wczoraj 31 obywateli Polski miało być ewakuowanych ze Strefy Gazy do Egiptu. Nazwiska Polaków miały być na liście osób, które były upoważnione do ewakuacji przez przejście w Rafah.

Jak informował Paweł Szot, który przebywa w Tel Awiwie, arabscy dziennikarze przekazali, że przejście było wczoraj zamknięte i żaden obcokrajowiec nie mógł opuścić Strefy Gazy.

Ewakuacja Polaków ostatecznie uzgodniona

- Według nieoficjalnych informacji ewakuacja Polaków została już ostatecznie uzgodniona zarówno z władzami Izraela jak i z władzami Egiptu. Teraz prawdopodobnie czekają oni (Polacy - red.) tylko, aż przejście zostanie otwarte - przekazał reporter TVN24.

Przejście graniczne między Strefą Gazy i Egiptem w Rafah to obecnie jedyna droga ucieczki z terytorium objętego wojną. Zostało zamknięte po 7 października, gdy Hamas zaatakował terytorium Izraela. Jest otwierane nieregularnie i tylko na kilka godzin dziennie.

- Jeżeli przejście będzie otwarte dzisiaj, to obywatele polscy już tego samego dnia powinni znaleźć się na terytorium Egiptu. Tam mają na nich czekać samoloty polskich sił powietrznych - przekazał reporter.

- Zgodnie z decyzją prezydenta polski kontyngent wojskowy w Arabskiej Republice Egiptu ma działać do 19 listopada. W ramach tego kontyngentu w Egipcie ma stacjonować 150 polskich żołnierzy, trzy samoloty transportowe, dwa Herkulesy i samolot CASA - wyliczał Szot.

Samoloty mogą zabrać na pokład łącznie 160 osób. Być może tymi samolotami będą ewakuowani także obywatele innych państw.

Sytuacja na północy Gazy

- Na północy cały czas toczy się operacja Izraelskich Sił Zbrojnych. My, choć znajdujemy się w linii prostej około 60 kilometrów od strefy Gazy, to szczególnie rano słyszymy bardzo głuche i odległe, ciche odgłosy eksplozji. To oznacza, że tam cały czas toczą się bardzo aktywne działania zbrojne. Według oficjalnych komunikatów płynących od Izraelskiej Armii, Izraelczykom udało się zdobyć kolejne punkty oporu Hamasu - relacjonował Szot.

- Według informacji płynących ze strefy Gazy, walki toczą się już bardzo blisko szpitala Al-Shifa, w którym schroniło się wielu cywilów - dodał.

Autorka/Autor:ek//mrz

Źródło: TVN24