Trzech Polaków jest na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w Unii Europejskiej, opublikowanej w ramach międzynarodowej policyjnej kampanii "EU Most Wanted 2022" - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Jeden z Polaków podejrzany jest o to, że stoi na czele gangu oszustów skarbowych, pozostali dwaj są poszukiwani pod zarzutem przemytu narkotyków.
Europejska sieć współpracy policyjnej poszukująca najbardziej niebezpiecznych przestępców (ENFAST), wspierana przez Europol, rozpoczęła w środę kampanię "EU Most Wanted 2022" - poinformowała rzecznik Komedy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Ma ona na celu skoncentrowanie uwagi na poszukiwanych należących do zorganizowanych grup przestępczych.
- W tym roku na portalu kampanii pojawiło się ponad pięćdziesiąt profili przestępców powiązanych ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, którzy są poszukiwani w Europie za poważne przestępstwa, między innymi zabójstwa, handel ludźmi, rozboje i przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Trzech z nich pochodzi z Polski - powiedział inspektor Ciarka.
"Handlarze narkotykami, handlarze ludźmi, brutalni przestępcy"
- Tegoroczna kampania, w której po raz kolejny bierze udział polska policja, skoncentrowana jest na zwróceniu uwagi na przywódcach oraz kluczowych członkach zorganizowanych grup przestępczych. Niektóre z osób przedstawionych na wyróżnionych profilach to szefowie grup, którzy dopuścili się zabójstw i torturowania niewinnych osób, handlarze narkotykami, handlarze ludźmi, brutalni przestępcy dopuszczający się aktów przemocy w ramach grupy przestępczej, a także osoby zajmujące się praniem brudnych pieniędzy i oszustwami finansowymi - tłumaczył.
Rzecznik KGP wskazał, że kampania ENFASTU i Europolu ma na celu rozbicie całych grup "poprzez skoncentrowanie się na osobach pełniących kluczowe role w grupach przestępczych". - ENFAST i Europol zwracają się z prośbą do wszystkich obywateli Unii Europejskiej o odwiedzenie specjalnej strony internetowej kampanii, obejrzenie umieszczonych tam zdjęć przestępców i sprawdzenie, czy kogoś rozpoznają - zaznaczył.
"Przedstawienie grupy przestępczej jako domku z kart"
- W ramach kampanii zostaną także odsłonięte specjalne murale mające na celu poszerzenie grona odbiorców i przyciągnięcie uwagi mediów. Pierwszy z nich zostanie odsłonięty w środę w Brukseli w ramach inauguracji kampanii, która skupia się na przedstawieniu grupy przestępczej jako domku z kart, gdyż wyeliminowanie kluczowej postaci grupy przez anonimową informację, może spowodować rozbicie całej grupy - wyjaśnił.
Ciarka przekazał, że kampania "Najbardziej poszukiwani w Unii Europejskiej" w poprzednich latach odniosła ogromny sukces. - Strona eumostwanted.eu została uruchomiona w 2016 roku, od tego czasu znalazło się na niej 335 profili osób poszukiwanych. 120 spośród nich zostało aresztowanych, a w 43 przypadkach to właśnie publikacja profilu przestępcy na tej stronie internetowej miała kluczowe znaczenie w ich zatrzymaniu - powiedział. Dodał, że od rozpoczęcia zeszłorocznej kampanii w grudniu 2021 roku zatrzymano 10 przestępców.
Trzech Polaków na liście najbardziej poszukiwanych przestępców
Rzecznik KGP zwrócił uwagę, że na tegorocznej liście najbardziej poszukiwanych przestępców w Unii Europejskiej znaleźli się również obywatele Polski. Wśród najgroźniejszych przestępców znalazł się Robert Czik, który podejrzany jest o założenie grupy przestępczej i kierowanie nią. Grupa pod jego dowództwem miała czerpać stałe dochody z szeregu przestępstw skarbowych prowadzonych na dużą skalę.
Kolejnym poszukiwanym jest Adam Zając, podejrzany o udział w nabyciu dużej ilości marihuany w Hiszpanii, którą następnie w transportach z owocami, plastikowymi koszami na śmieci i wełną mineralną miał przewozić do Polski.
Za podobne przestępstwo poszukiwany jest Dariusz Drobik. Mężczyzna również miał brać udział w kupnie znacznej ilości marihuany w Hiszpanii, którą - według ustaleń śledczych - pakował w dostawach owoców.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: POLICJA