Erdogan wskazał nowego premiera

Aktualizacja:

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powierzył ministrowi transportu Binaliemu Yildirimowi misję stworzenia rządu. Yildirim został wcześniej wybrany na przewodniczącego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Na stanowisku zastąpi Ahmeta Davutoglu, który zrezygnował ze stanowiska wcześniej w niedzielę.

"Nasz prezydent dał przewodniczącemu AKP (Partii Sprawiedliwości i Rozwoju) Binalemu Yildirimowi mandat do sformowania 65. rządu" Republiki Turcji - głosi oświadczenie kancelarii prezydenta.

Wcześniej Erdogan przyjął rezygnację premiera Ahmeta Davutoglu, dziękując mu za pracę na stanowisku szefa rządu.

Nowy przewodniczący AKP

60-letni Yildirim, jeden ze współzałożycieli partii AKP wraz z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, został wybrany w niedzielę na nadzwyczajnym kongresie AKP na przewodniczącego partii. Otrzymał głosy wszystkich 1405 delegatów.

Yildirim, bliski sojusznik Erdogana, był na kongresie jedynym kandydatem na szefa partii, a także jedynym kandydatem na premiera po odejściu z tego stanowiska Ahmeta Davutoglu.

Jeszcze bardziej wzmocni władzę Erdogana

5 maja Davutoglu ogłosił, że nie będzie się ubiegał o pozostanie na stanowisku przewodniczącego AKP i tym samym przestanie być premierem. Komentatorzy zauważyli, że przyczyniła się do tego rosnąca różnica zdań między premierem a prezydentem.

Ocenia się, że nominacja Yildirima scementuje władzę Erdogana, który zabiega obecnie o rozszerzenie swoich uprawnień poprzez zmianę ustroju na prezydencki - jak w USA albo we Francji.

Binali Yildirim podkreślił podczas swojego wystąpienia na kongresie partii, że Turcja potrzebuje nowej konstytucji i najważniejszym zadaniem nowego rządu jest zmiana ustawy zasadniczej i doprowadzenie do prezydenckiej władzy wykonawczej.

Powiedział też, że Unia Europejska musi "zakończyć zamieszanie" związane ze swą polityką migracyjną, a Turcja musi wiedzieć, co Wspólnota myśli na ten temat. Zapowiedział jednocześnie, że Ankara będzie kontynuowała wdrażanie przepisów w celu poprawy stanu praw człowieka i demokracji bez względu na to, czy będzie członkiem UE czy nie.

Przeciwko Kurdom i terrorystom

Yildirim zapowiedział również kontynuację walki z dżihadystycznym tzw. Państwem Islamskim (IS) i bojownikami kurdyjskimi w Turcji oraz w sąsiedniej Syrii, podkreślając że zmiana rządu w Ankarze nie wpłynie na zwalczanie ugrupowań terrorystycznych.

W piątek turecki parlament uchwalił tymczasową nowelizację konstytucji, umożliwiającą pozbawienie immunitetu i postawianie przed sądem 138 parlamentarzystów. Zagraża to obecności prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) w parlamencie, która uznała tę decyzję za zamach stanu.

Według przeciwników Erdogana zniesienie immunitetu jest częścią strategii mającej na celu usunięcie HDP z parlamentu, wzmocnienie rządów AKP i konsolidację poparcia w parlamencie dla pełnej prezydenckiej władzy wykonawczej, do czego szef państwa od dawna dąży.

Autor: ts/kk / Źródło: PAP