Przejmująca piętnastominutowa ceremonia. Król z rodzeństwem czuwali przy trumnie matki

Źródło:
tvn24.pl, PAP, BBC

Dzieci zmarłej brytyjskiej królowej - król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward - wzięły udział w czuwaniu przy wystawionej w Westminster Hall w Londynie trumnie z ciałem ich matki. W sobotę w podobnej ceremonii uczestniczyć będą wnuki Elżbiety.

Aby dać wszystkim możliwość pożegnania zmarłej monarchini, w środę trumna z ciałem Elżbiety została wystawiona w Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim i pozostanie tam do poniedziałku, czyli do dnia jej pogrzebu. I choć Westminster Hall otwarty jest w tym czasie przez 24 godziny na dobę, a przechodzący mają dosłownie kilka sekund na zatrzymanie się przy trumnie, kolejka stale się wydłuża.

Dzieci czuwały przy trumnie matki

W piątek wieczorem przy trumnie odbyła się piętnastominutowa ceremonia nazywana czuwaniem książąt. W jej trakcie czworo potomków Elżbiety - Karol, Anna, Andrzej i Edward - pełniło wartę po czterech stronach trumny.

Podobna ceremonia odbyła się w poniedziałek wieczorem w katedrze świętego Idziego w Edynburgu, gdzie na 24 godziny była wystawiona trumna z ciałem Elżbiety. I podobnie jak wówczas nie zatrzymano przejścia zwykłych ludzi, więc ci, którzy akurat w tym czasie weszli do Westminster Hall, byli świadkiem niezwykle przejmującej chwili.

W Edynburgu księżniczka Anna stała się pierwszą kobietą uczestniczącą w ceremonii, która do tej pory zarezerwowana była dla mężczyzn. Tym razem kwestią, która budziła największe domysły, było to, czy książę Andrzej, który od czasu głośnego skandalu seksualnego nie pełni obowiązków członka rodziny królewskiej, będzie w niej uczestniczył w mundurze, czy jak podczas wszystkich poprzednich uroczystości po śmierci Elżbiety II - w garniturze. Ostatecznie był w mundurze, choć prawdopodobnie to jedyny raz, gdy król Karol III zgodził się na taki wyjątek dla niego.

W sobotę wieczorem w Westminster Hall odbędzie się podobna ceremonia, w której weźmie udział ośmioro wnuków Elżbiety II i księcia Filipa: dwójka synów króla Karola - książęta William i Harry, dwoje dzieci księżniczki Anny - Peter Philips i Zara Tindall, dwie córki księcia Andrzeja - księżniczki Beatrycze i Eugenia oraz dwoje dzieci księcia Edwarda - Louise i James.

Tysiące chcą pożegnać się z królową

W piątek przed południem władze informowały, że ponieważ kolejka żałobników osiągnęła maksymalną przewidzianą długość - liczyła ona wówczas niemal osiem kilometrów - a szacowany czas oczekiwania wynosi 14 godzin, na co najmniej sześć godzin wstrzymane zostaje przyjmowanie do niej nowych osób.

Ostatecznie otwarto ją ponownie po siedmiu godzinach, ale uruchomiony przez brytyjski rząd serwis pokazujący w czasie rzeczywistym aktualną długość kolejki i szacowany czas do wejścia do Westminster Hall, ostrzega, że teraz jest to powyżej 24 godzin, a w nocy mogą być niskie temperatury.

Pogrzeb zmarłej monarchini odbędzie się w poniedziałek, 19 września. Na nabożeństwo żałobne w Opactwie Westminsterskim przyjedzie około 500 zagranicznych oficjeli, w tym członkowie rodzin królewskich, prezydenci i premierzy, a setki tysięcy osób spodziewane są wzdłuż trasy, którą przewieziona zostanie trumna z ciałem zmarłej monarchini - najpierw z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa, a później stamtąd na zamek w Windsorze.

- Mogę potwierdzić, że będzie to największa pojedyncza operacja policyjna, jaką kiedykolwiek przeprowadziła Met Police. Jako pojedyncze wydarzenie, jest to większe niż olimpiada w 2012 roku. Jest większa niż weekend Platynowego Jubileuszu. To jest naprawdę ogromna operacja, w której bierze udział ogromna liczba wyspecjalizowanych funkcjonariuszy. Nie można jej porównać do żadnej innej operacji w historii Met - przyznał w piątek zastępca komisarza Stuart Cundy.

>> Pogrzeb królowej jest jak "100 państwowych wizyt na wysokim szczeblu jednego dnia"

Autorka/Autor:akw/tr

Źródło: tvn24.pl, PAP, BBC

Tagi:
Raporty: