Makabryczne odkrycie w więzieniu: sześciu skazanych powieszonych w celach

Źródło:
Insider Paper, BBC, Rival Times, tvn24.pl
Guayaquil, miasto w zachodnim Ekwadorze
Guayaquil, miasto w zachodnim Ekwadorze
Google Earth
Guayaquil, miasto w zachodnim EkwadorzeGoogle Earth

W celach zakładu karnego Litoral strażnicy znaleźli zwłoki sześciu więźniów - przekazała agencja AFP. Do makabrycznego odkrycia doszło w środę. Ekwador mierzy się obecnie z falą przemocy ze strony gangów narkotykowych, również w zakładach karnych dochodzi do masakr. Więzienie w Guayaquil bywa nazywane "najniebezpieczniejszym w kraju".

Strażnicy znaleźli powieszonych więźniów "podczas sprawdzania pawilonów" w środę - poinformowały władze więzienia, nie podając, czy ciała zmarłych nosiły ślady przemocy ani czy więźniowie należeli do gangów. Makabrycznego odkrycia dokonano w pawilonie, w którym osadzono blisko siedem tysięcy osób.

Więzienie Litoral w Guayaquil, EkwadorGerardo Menoscal/Agencia Press South/Getty Images

Gangi żądają opłat za "ochronę"

Dzień wcześniej 30 ciężko uzbrojonych mężczyzn otworzyło ogień w porcie rybackim w Esmeraldas. W wyniku strzelaniny zginęło dziewięć osób. Cytowany przez portal BBC minister spraw wewnętrznych Ekwadoru Juan Zapata stwierdził, że ataku dokonano w ramach porachunków między gangami.

Do ataku miało dojść, ponieważ rybacy "woleli ochronę" jednej organizacji przestępczej, a w odwecie zostali zaatakowani przez inną. Brytyjski nadawca opisał zdarzenie, wskazując, że w Ekwadorze nasila się przemoc ze strony gangów. Wiele z nich ma grozić miejscowym firmom, zmuszając je do wnoszenia regularnych opłat za "ochronę".

Masakry więzienne w Ekwadorze

Od lutego 2021 roku w Ekwadorze doszło do "ośmiu masakr więziennych", w których zginęło ponad 400 więźniów - przekazał Insider Paper. W przeszłości do ataków dochodziło również w Litoral, nazywanym najniebezpieczniejszym więzieniem w kraju "ze względu na poziom przemocy w starciach rywalizujących ze sobą gangów" - poinformował portal Rival Times, wyjaśniając, że źródłem walk są spory dotyczące kontroli nad miejscem, drogami i terytoriami dystrybucji narkotyków "na poziomie krajowym i międzynarodowym".

ZOBACZ TEŻ: Gangi zaatakowały 20 brazylijskich miast. Terror na ulicach, zamknięte szkoły, wstrzymany transport

Tragiczny bilans walk gangów

We wrześniu 2021 roku w wyniku walk gangów narkotykowych w Litoral zginęło 119 więźniów, a ponad 80 zostało rannych. W grudniu tego samego roku 68 osadzonych zginęło, a 25 zostało rannych w wyniku nocnych aktów przemocy. Gubernator prowincji Guayas, w której znajduje się placówka, przekazał wówczas, że sytuację tę wywołało "bezkrólewie" po zwolnieniu przywódcy jednego z gangów.

ZOBACZ TEŻ: Dziennikarze otrzymują paczki z materiałami wybuchowymi. W siedzibie telewizji doszło do eksplozji

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: Insider Paper, BBC, Rival Times, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Gerardo Menoscal/Agencia Press South/Getty Images