Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zaleca przyjęcie dawki przypominającej szczepienia przeciw COVID-19 przez wszystkie osoby dorosłe, w pierwszej kolejności przez osoby w wieku powyżej 40 lat - poinformowała w środę Andrea Ammon, szefowa ECDC.
Według niej dawki przypominające powinny zostać podane co najmniej sześć miesięcy po pełnym zaszczepieniu.
- Dostępne dane pochodzące z Izraela i Wielkiej Brytanii ukazują wyraźną poprawę ochrony przeciw zakażeniu i ciężkiemu przebiegowi choroby po zastosowaniu dawki przypominającej we wszystkich grupach wiekowych w perspektywie krótkoterminowej - przekazało ECDC w opublikowanym w środę raporcie.
Zalecenia ECDC nie są wiążące dla rządów krajów Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest pomoc przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki ochrony zdrowia w poszczególnych państwach. Jednak, jak pisze Reuters, powołując się na unijnych urzędników, oczekuje się, że "Komisja Europejska weźmie pod uwagę nowe zalecenia w związku z proponowanymi zmianami w zakresie używania certyfikatów covidowych". Środowe zalecenie ECDC w sprawie dawki przypominającej to według Agencji Reutera "znacząca zmiana w stosunku do pierwotnych wytycznych tej instytucji".
We wrześniu Europejska Agencja Leków (EMA) i ECDC wspólnie oświadczyły, że nie ma potrzeby natychmiastowego rozdysponowania dawek przypominających wśród zaszczepionych dwiema dawkami w ogóle populacji. Zasugerowano, że dawkę przypominającą należy brać pod uwagę w przypadku osób o osłabionym układzie odpornościowym i może ona także spełniać rolę środka stosowanego pomocniczo dla osób starszych.
Szefowa ECDC pyta o maseczki
Według szefowej ECDC maseczki to środek skuteczny głównie w zamkniętych pomieszczeniach. - Maski są środkiem służącym redukcji ryzyka ekspozycji na wirusa i jego przenoszenia w skupiskach ludzkich. Te zaś są znacznie bardziej prawdopodobne wewnątrz niż na zewnątrz. Oczywiście są sytuacje na zewnątrz, choć mniej prawdopodobne zimą, w których mamy do czynienia ze skupiskami ludzi. Co do zasady jednak, na zewnątrz, kiedy można zachować odległość do innych osób, to maska nie jest konieczna, ponieważ najskuteczniejszym środkiem jest dystans - powiedziała.
Szczepienie dawką przypominającą w Polsce
W Polsce szczepienia dawką przypominającą (tak zwaną trzecią dawką) trwają od 2 listopada. Są one dostępne dla wszystkich osób, które ukończyły osiemnasty rok życia i są zaszczepione dwudawkowo (preparatami Pfizer/BioNTech, Moderny lub AstraZeneki) lub jedną dawką szczepionki Johnson & Johnson.
- Komunikat o szczepieniu trzecią dawką to z jednej strony wynik rekomendacji Rady Medycznej, ale z drugiej, co niezwykle istotne, zespołu do spraw szczepień ochronnych przy ministrze zdrowia. Zespół przeanalizował całość dostępnych materiałów naukowych dotyczących podawania trzeciej dawki. Pod uwagę wziął w dużej mierze wskazania i zalecenia amerykańskich: Agencji Żywności i Leków, Centrum Prewencji i Kontroli Chorób i Komitetu Doradczego ds. Szczepień Ochronnych - opisał minister zdrowia Adam Niedzielski.
Przypominającą dawkę u osób od 18. do 49. roku życia stosuje się z zachowaniem odstępu co najmniej sześciu miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19. Natomiast od 24 listopada osoby 50+ otrzymają skierowanie na dawkę przypominającą już po 5 miesiącach od pełnego zaszczepienia.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock