Ebola w USA: chory w stanie krytycznym


Stan pierwszego pacjenta, u którego zdiagnozowano ebolę na terenie USA, jest krytyczny - poinformowali lekarze Texas Health Presbyterian. Thomas Duncan zaraził się wirusem w Liberii.

Thomas Duncan zaraził się wirusem w Liberii, skąd pochodzi. Choroba rozwinęła się już na terenie USA, gdzie mężczyzna udał się, by odwiedzić rodzinę. Trafił do szpitala w Dallas. Wcześniej informowano, że stan Duncana jest ciężki.

Wirus zagraża najbardziej grupie około 10 osób, które miały bezpośredni kontakt z Duncanem. Do tej pory jednak nie odnotowano u nich żadnych objawów choroby. Oprócz nich, pod stałą obserwacją pozostaje 40 innych osób, u których jednak ryzyko zachorowania jest mniejsze. Wszystkie osoby muszą dwa razy dziennie mierzyć temperaturę i spotykać się z pracownikami lokalnej służby zdrowia.

Odesłany do domu

Duncan przyleciał do Dallas 20 września, kilka dni później źle się poczuł. 25 września poszedł więc do szpitala Texas Health Presbyterian.

Otrzymał antybiotyki i został odesłany do domu. Trzy dni później wrócił, a testy wykazały, że mężczyzna jest chory na ebolę. Był to pierwszy przypadek zdiagnozowania tej choroby na terenie USA.

Obawy Amerykanów w związku z ebolą rosną, gdyż w piątek do stołecznego szpitala przy Uniwersytecie Howarda przyjęto pacjenta z symptomami podobnymi do eboli. Jak poinformowała rzeczniczka tego uniwersytetu, pacjent niedawno podróżował do Nigerii, gdzie panuje epidemia tego wirusa. Na razie nie ma jednak pewności, że jest chory na ebolę.

W czwartek telewizja NBC News podała z kolei, że pracujący dla niej w Liberii 33-letni amerykański kamerzysta zaraził się w tym kraju ebolą i wkrótce zostanie przewieziony na leczenie do USA. Do kraju wrócą też pozostali członkowie ekipy telewizyjnej i zostaną poddani trzytygodniowej kwarantannie.

To czwarty obywatel USA, który zaraził się wirusem eboli w Liberii. Piąty Amerykanin został zainfekowany w Sierra Leone.

Na ebolę, którą zaraziły się od początku wybuchu epidemii 6 263 osoby, zmarło - według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 21 września - 2 917 osób w pięciu krajach Afryki Zachodniej - Gwinei, Liberii, Sierra Leone, Nigerii i Senegalu.

Autor: kg/kka / Źródło: CNN, PAP

Raporty: