Dziennikarz zastrzelony w Meksyku. Czwarty w ciągu sześciu tygodni


Kolejny dziennikarz został zastrzelony w Meksyku - informuje amerykański dziennik "The Los Angeles Times". To już kolejna podobna zbrodnia w ostatnim czasie.

72-letni Maximino Rodriguez Palacios został zastrzelony w piątek przed centrum handlowym w mieście La Paz w stanie Kalifornia Dolna Południowa w północno-zachodnim Meksyku.

Niebezpieczny zawód

Rodriguez pisał o polityce i przestępczości dla organizacji informacyjnej Pericu Collective. Wcześniej pracował jako rzecznik biura stanowego prokuratora generalnego. Według organizacji Reporterzy bez Granic (RsF) Meksyk jest trzecim po Syrii i Afganistanie najbardziej niebezpiecznym krajem dla dziennikarzy. W marcu odnotowano tam spektakularny wzrost poziomu przemocy wobec przedstawicieli tego zawodu. "Ataki potępili działacze praw człowieka, w tym organizacja Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) z siedzibą w Nowym Jorku, która nazwała sytuację w Meksyku 'kryzysem' wolności wypowiedzi" - odnotowuje "Los Angeles Times". Meksykańska komisja ds. praw człowieka, która w sobotę poinformowała, że wysyła śledczych do La Paz w celu monitorowania policyjnego śledztwa w sprawie zabójstwa Rodrigueza, zwołała pilne rozmowy z przedstawicielami organów ścigania w całym kraju, aby omówić sposoby lepszej ochrony dziennikarzy - dodaje gazeta.

Ubiegły rok z niechlubnym rekordem

Rodriguez jest czwartym dziennikarzem zabitym w Meksyku od 2 marca. 23 marca znana dziennikarka śledcza Miroslava Breach z ogólnokrajowej gazety "La Jornada" została zastrzelona w północnym stanie Chihuahua, gdy jechała samochodem z jednym ze swoich dzieci. 19 marca publicysta Ricardo Monlui został dwukrotnie postrzelony, gdy wychodził z restauracji ze swoją żoną i synem w stanie Veracruz. 2 marca dziennikarz freelancer Cecilio Pineda Birto został zastrzelony w myjni samochodowej w stanie Guerrero - wylicza "LAT". W 2016 roku w Meksyku zabitych zostało 11 dziennikarzy, co było dotychczasowym rekordem - podaje organizacja pozarządowa Articulo 19. Z kolei według meksykańskiej komisji ds. praw człowieka od 2000 roku w Meksyku zabitych zostało 124 dziennikarzy.

Autor: pqv/tr / Źródło: PAP