Świat

Dwa podejrzane plecaki w pobliżu mety maratonu. W jednym z nich szybkowar

Świat


Godziny po wtorkowej rocznicy tragicznych wydarzeń z Maratonu Bostońskiego, policja znalazła w pobliżu mety zaplanowanego na poniedziałek biegu dwa wzbudzające podejrzenia plecaki. Teren otoczono kordonem policyjnym, a pakunki wysadzono. Rzecznik policji tłumaczył, że wynikało to ze względów bezpieczeństwa. W związku ze sprawą zatrzymano podejrzanego.

Bostońska policja podała, że dwie torby znaleziono ok. godz. 18.50. Obie porzucono niedaleko mety. Wzbudzające podejrzenia pakunki znaleziono w pobliżu ulic Boylston i Exeter. Policja otoczyła kordonem miejsce i wysłała specjalistyczny sprzęt i antyterrorystów. W efekcie oba pakunki wysadzono "ze względów bezpieczeństwa".

W jednym z plecaków znaleziono szybkowar. Takich urządzeń użyli bracia Carnajewowie do wyprodukowania bomb, które w ubiegłym roku zabiły trzy osoby i raniły ponad 200. Policja poinformowała, że nie była to jednak bomba, a druga z toreb należała do pobliskiego sklepu.

Zatrzymany mężczyzna

Niedługo po odkryciu toreb, policja poinformowała, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o porzucenie podejrzanej paczki. W nocy oskarżono go o zakłócanie porządku publicznego i posiadanie urządzenia mogącego być wykorzystanym do konstrukcji ładunku wybuchowego. Mężczyzna został przewieziony na komisariat i złożył wyjaśnienia.

Pierwsza rocznica

Wcześniej we wtorek prawie 3 tys. osób - w tym rodziny ofiar, ratownicy, lekarze i politycy - wzięły we wtorek udział w uroczystości w 1. rocznicę zamachu na mecie maratonu w Bostonie.

W zamachu zginęły trzy osoby, a ponad 260 zostało rannych. We wtorek, dokładnie o godzinie 14.49 czasu lokalnego, gdy rok temu wybuchała pierwsza z dwóch bomb, tłumy bostończyków, mimo padającego deszczu, zgromadziły się na mecie maratonu, by minutą ciszy oddać hołd ofiarom.

Do zamachu doszło podczas 117. edycji maratonu bostońskiego, który jest organizowany w stolicy stanu Massachusetts od 1897 roku, zwykle w trzeci poniedziałek kwietnia. Mimo tragicznych wspomnień Boston nie zaprzestał tradycji i w tym roku maraton odbędzie się ponownie - w najbliższy poniedziałek. Według organizatorów udział w tegorocznym biegu będzie jeszcze większy niż w poprzednich. Oczekuje się do 1 miliona widzów.

Autor: pk\mtom/zp / Źródło: CNN, ABC News, Reuters

Tagi:
Raporty: