Prezydent Donald Trump nominował Georgette Mosbacher, businesswoman, działaczkę społeczną i polityczną związaną z Republikanami na stanowisko ambasadora USA w Polsce. Jeśli Senat zatwierdzi jej nominację, Mosbacher będzie w Warszawie pierwszą kobietą na tym stanowisku.
Trzyletnia kadencja obecnego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Paula Jonesa upływa we wrześniu.
Georgette Mosbacher (panieńskie nazwisko Paulsin) urodziła się 16 stycznia 1947 roku w miejscowości Highland w stanie Indiana. Georgette jest najstarsza z czworga rodzeństwa. Po śmierci ojca George'a Paulsina, który zginął w wypadku samochodowym, kiedy Georgette miała zaledwie 7 lat, zajmowała się swoim młodszym rodzeństwem - dwiema siostrami i bratem. Jej matka, aby zarobić na utrzymanie rodziny, musiała podjąć pracę.
Kariera businesswoman
Georgette po ukończeniu studiów pedagogicznych na Uniwersytecie Indiana pierwszą pracę otrzymała w agencji reklamowej w Chicago.
Swoją długoletnią, pełną sukcesów karierę w amerykańskim biznesie rozpoczęła w 1987 roku, wykupując podupadającą firmę kosmetyczną La Prairie. Mimo kłopotów finansowych spółki Mosbacher udało się samodzielnie zgromadzić fundusze na zakup La Prairie.
Po wprowadzeniu licznych zmian, dzięki którym firma znów zaczęła przynosić zyski, Mosbacher sprzedała La Prairie z dużym zyskiem niemieckiej korporacji Beiersdorf.
Obecnie Mosbacher jest prezes i dyrektor wykonawczą założonej przez siebie firmy doradczej i marketingowej Georgette Mosbacher Enterprise.
Mosbacher była też dyrektorem wykonawczym firmy Borghese, którą wprowadziła na nowe rynki, w tym do Chin.
Pisarka, bywalczyni mediów
Jest autorką dwóch książek motywacyjnych dla kobiet myślących o zrobieniu kariery w biznesie.
Jedna z tych książek, oparta na jej własnych doświadczeniach "Feminine Power" (Kobieca Siła), została wydana przez prestiżowe wydawnictwo Simon i Schuster w roku 1993 z przedmową znanej aktorki Kathie Lee Gifford.
Mosbacher jest częstym gościem w amerykańskich mediach i współpracuje z telewizją Fox Business. Publikowała na łamach "The Wall Street Journal", "Financial Times" i "The Washington Times".
Działalność charytatywna
Georgette Mosbacher, znana z niewyczerpanej energii i zdolności do motywowania współpracowników, zawsze była w stanie pogodzić działalność polityczną, społeczną i charytatywną. W roku 1995 ufundowała Children Advocacy Center of Manhattan - organizację niosącą pomoc dzieciom, które doświadczyły przemocy w swoich rodzinach.
Jest także prezes Rady Doradczej Green Beret Foundation, fundacji charytatywnej weteranów amerykańskich sił specjalnych.
Powołana do Rady Doradczej Dyplomacji Publicznej
Mosbacher była też współprzewodniczącą Komisji Finansów Krajowego Komitetu Partii Republikańskiej i odpowiadała za gromadzenie funduszy dla sztabu wyborczego senatora Johna McCaina w jego kampanii prezydenckiej w roku 2000.
Przyszła ambasador jako pierwsza kobieta była generalną przewodniczącą Republikańskiego Stowarzyszenia Gubernatorów. Jest członkinią wpływowego think tanku Rada Atlantycka i Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej (Foreign Policy Association). W roku 2016 prezydent Barack Obama powołał Georgette Mosbacher do Rady Doradczej Dyplomacji Publicznej Stanów Zjednoczonych.
Mosbacher mieszka obecnie na Florydzie i na Manhattanie w Nowym Jorku.
Obroniła się przed napadem
W roku 1990 dała dowód odwagi i zimnej krwi, gdy w hotelu Barbizon w Nowym Jorku uzbrojony w pistolet maszynowy napastnik próbował zmusić ją, aby weszła do jej pokoju hotelowego.
Georgette Mosbacher grała wówczas na zwłokę, udając, że nie jest w stanie otworzyć drzwi, i wolno zaczęła przekazywać napastnikowi swoją osobistą biżuterię, jak kolczyki i pierścionki. Kiedy niespodziewanie nadjechała winda z trzema pasażerami w środku, Georgette Mosbacher z całej siły uderzyła napastnika swoją ciężką torbą podróżną i wskoczyła do windy.
Autor: js/ / Źródło: PAP