Lista wszystkich dokumentów zgromadzonych przez Międzynarodowe Biuro Poszukiwań (ITS) w Bad Arolsen w Niemczech jest od poniedziałku dostępna w internecie. Archiwum zawiera 30 mln dokumentów dotyczących ofiar III Rzeszy, w tym robotników przymusowych.
"Spis zasobów archiwalnych ułatwi pracę naukowcom" - powiedział szef archiwum Christian Groh. Użytkownicy będą mogli szybciej zorientować się w strukturze i treści zasobów - wskazał. Każda jednostka archiwalna posiada nazwę, numer sygnatury oraz informacje o objętości i krótki opis zawartości. Informacje są podane w językach niemieckim i angielskim.
Niemal 30 mln dokumentów
Udostępnienie spisu zasobów jest kolejną decyzją ułatwiającą korzystanie z cennego zbioru. W 2015 roku udostępniono pierwszych 50 tys. dokumentów.
Są wśród nich przedmioty osobiste - zdjęcia, listy, dokumenty tożsamości odebrane więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych, dokumenty o tzw. marszach śmierci - dokonywanych przez SS ewakuacjach więźniów obozów w zimie 1945 roku przed nadciągającą Armią Radziecką, a także dane Biura Poszukiwań Dzieci z pierwszych lat po wojnie.
W istniejącym od 1955 r. archiwum ITS w Bad Arolsen znajduje się blisko 30 mln dokumentów, zawierających informacje na temat 17,5 mln osób - więźniów obozów koncentracyjnych, gett, robotników przymusowych oraz innych nieniemieckich ofiar hitlerowskiego systemu represji i deportacji. ITS pomimo upływu ponad 70 lat od zakończenia wojny nadal zajmuje się wyjaśnianiem losów ofiar nazizmu, jednak od początku 2013 r. rozszerza też badania naukowe i działalność informacyjną oraz edukacyjną. Działalność Międzynarodowego Biura Poszukiwań w całości finansują Niemcy. Od 2013 roku oryginalne dokumenty przechowywane w Bad Arolsen należą jako "pamięć świata" do światowego dziedzictwa kultury.
Autor: kg/adso / Źródło: PAP