Ukraiński deputowany znaleziony martwy. Tropił rosyjską dezinformację

TVN24

NEWS UTR/WikipediaDmytro Tymczuk miał 46 lat

Dmytro Tymczuk, ekspert wojskowy i deputowany ukraińskiego parlamentu z partii Front Ludowy, został w środę znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w Kijowie – poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

Według zamieszczonego na Facebooku wpisu innego deputowanego z Frontu Ludowego, Antona Heraszczenki, Dmytro Tymczuk miał się zastrzelić podczas czyszczenia pistoletu, którym został nagrodzony za walkę z rosyjską dezinformacją.

Walczył z zagrożeniami informacyjnymi

46-letni Tymczuk, były wojskowy, koordynował działalność sieci internetowej Informacyjny Sprzeciw. Jest to pozarządowy projekt, który skupia ukraińskich wolontariuszy, zajmujących się przeciwdziałaniem zagrożeniom informacyjnym ze strony Rosji.

Tymczuk specjalizował się w szczegółowych analizach sytuacji na wschodzie kraju, informował o ruchach rosyjskich wojsk, naruszeniach porozumień mińskich oraz dokumentował rosyjską broń wykorzystywaną przez wspieranych przez Rosję separatystów.

We wrześniu 2014 r. Tymczuk objął funkcję koordynatora rady wojskowej Frontu Ludowego, nowo powołanej partii byłego premiera Arsenija Jaceniuka. W wyborach parlamentarnych w 2014 r. uzyskał mandat deputowanego do Rady Najwyższej.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP