Świat

Discovery już w kosmosie

Świat

Wahadłowiec wystartował o czasie
aptnWahadłowiec wystartował o czasie

Amerykański wahadłowiec Discovery wystartował we wtorek o godzinie 17.38 polskiego czasu z dwutygodniową misją w kosmosie. Jego zadaniem jest dostarczenie modułu łącznikowego na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Drugi raz w historii dowódcą siedmioosobowej załogi Discovery jest kobieta - 46-letnia była pułkownik sił powietrznych USA Pamela Melroy. W wahadłowcu znaleźli się także m.in. włoski astronauta Paolo Nespoli oraz Amerykanin Daniel Tani, który pozostanie na orbicie jako nowy członek załogi ISS. Na pokładzie Discovery powróci na Ziemię pracujący dotąd w międzynarodowej stacji amerykański astronauta Clayton Anderson.

W obecnym locie Discovery uczestniczy również pochodzący z rodziny polskich emigrantów 46-letni astronauta NASA Scott Parazynski, dla którego jest to już piąta wyprawa w kosmos.

W ładowni promu znajduje się zbudowany we Włoszech moduł konstrukcyjny Harmony, do którego zostaną w przyszłości dołączone nowe pomieszczenia laboratoryjne ISS. Zaplanowana rozbudowa stacji orbitalnej będzie wymagać jeszcze 11 dalszych lotów transportowych wahadłowców i ma kosztować łącznie 100 mld dolarów.

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: aptn