Daniel Ellsberg nie żyje. Sygnalista, który ujawnił tajne akta z Pentagonu, miał 92 lata

Źródło:
PAP
Daniel Ellsberg zmarł w wieku 92 lat
Daniel Ellsberg zmarł w wieku 92 lat
Reuters Archive
Daniel Ellsberg zmarł w wieku 92 latReuters Archive

Daniel Ellsberg, amerykański analityk wojskowy, który ujawnił tajne akta z Pentagonu, znane jako "Pentagon Papers", zmarł w piątek w wieku 92 lat - podała agencja Reutera, powołując się na oświadczenie jego rodziny. Materiały, które wskutek działań Ellsberga przedostały się do mediów, były jednym z czynników, który doprowadził do wycofania sił USA z wojny w Wietnamie.

W piątek zmarł Daniel Ellsberg, sygnalista z czasu wojny w Wietnamie, który w 1971 roku opublikował tajne materiały znane jako "Pentagon Papers" - poinformowała agencja Reutera, powołując się na informacje od rodziny zmarłego.

92-letni Ellsberg, u którego w lutym zdiagnozowano nieoperacyjnego raka trzustki, zmarł w swoim domu w Kensington w Kalifornii - poinformowała rodzina.

Daniel Ellsberg nie żyjeReuters Archive

Niewygodna prawda o wojnie w Wietnamie

Ujawnione przez ówczesnego analityka wojskowego i przekazane mediom tajne akta z Pentagonu miały dowodzić, że choć członkowie amerykańskiego rządu uważali, że wojna w Wietnamie, w którą zaangażowane były Stany Zjednoczone, jest skazana na klęskę, to ze względów koniunkturalnych nie informowali o tym opinii publicznej. Opublikowanie dokumentów wchodzących w skład "Pentagon Papers" było jednym z czynników prowadzących do wycofania się sił USA z Wietnamu.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive