Czwarty wyciek z Nord Stream. Szwecja pokazała nowe nagranie i podała szczegóły

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

W gazociągach Nord Stream doszło łącznie do czterech wycieków. Jak przekazała straż przybrzeżna Szwecji, do dwóch doszło w szwedzkiej strefie ekonomicznej - w Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Straż opublikowała także nagranie wzburzonej, bulgoczącej wody nad miejscem czwartego wycieku.

Na początku tygodnia Dania i Szwecja poinformowały o potwierdzeniu trzech wycieków z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

>> Tajemnicze wycieki z gazociągów Nord Stream. Co wiemy do tej pory <<

W czwartek natomiast szwedzka straż przybrzeżna przekazała, że w poniedziałek wieczorem otrzymała też informacje o czwartym takim incydencie. - Dwa z wycieków znajdują się w szwedzkiej strefie ekonomicznej, a dwa pozostałe w duńskiej - poinformował rzecznik tej służby.

Czwarty wyciek z Nord Stream. Nowe zdjęcia i informacje

Chociaż żaden z rurociągów nie był używany w czasie, kiedy doszło do uszkodzeń, były one wypełnione gazem, który od poniedziałku wydostaje się na powierzchnię Morza Bałtyckiego i bulgocząc, wzburza taflę wody. Szwedzka straż przybrzeżna opublikowała w czwartek nowe nagranie wzburzonej wody nad czwartym uszkodzeniem instalacji.

"W szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej znajdują się dwa miejsca emisji: większe nad Nord Stream 1 i mniejsze nad Nord Stream 2" – napisała straż przybrzeżna w oświadczeniu.

Oznacza to, że nowy wyciek pojawił się na gazociągu Nord Stream 2. Poprzednie nastąpiły w jednym miejscu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu - w tym jedno w strefie ekonomicznej Szwecji.

Straż podała, że odległość między dwoma miejscami wycieków na szwedzkim obszarze to około 1,8 km. Odległość od mniejszego szwedzkiego wycieku na North Stream 2 do najbliższego wycieku na wodach duńskich wynosi 4,6 km.

Służba opublikowała również fotografie przedstawiające bulgoczącą wodę nad każdym z dwóch wycieków na szwedzkim terenie.

Statek straży przybrzeżnej pracuje w pobliżu wycieków

Od wtorku rano statek straży przybrzeżnej KBV 003 Amfitrite znajduje się w pobliżu dwóch wycieków gazu. Jednostka jest przystosowana do pracy w zanieczyszczeniach takich jak gaz - przekazano w komunikacie.

Podano, że załoga raportuje obecnie o stale wydostającym się na powierzchnię wody gazie. Ponadto jest poinstruowana, by monitorować wyciek i obserwować, czy wyciek zwiększa się lub zmniejsza oraz wspierać ruch morski w celu zachowania bezpieczeństwa kursów.

"Szwedzka straż przybrzeżna chciałaby wyjaśnić, że KBV 003 Amfitrite jest w posiadaniu ROV (pojazdu zdalnie sterowanego). Informacje, że w okolicy działa łódź podwodna straży przybrzeżnej, są zatem nieprawdziwe. Szwedzka straż przybrzeżna nie posiada ani nie operuje okrętami podwodnymi" - dodano w oświadczeniu.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: Reuters, PAP, The Guardian