Zakajew: zatrzymano moje rodzeństwo

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, BBC
Reuters Archiwum Czeczenia. Rządzi w tym kraju twardą ręką Ramzan Kadyrow

Były szef emigracyjnego czeczeńskiego rządu Ahmed Zakajew poinformował o zatrzymaniu w Czeczenii jego dwóch braci i dwóch sióstr. Zdaniem Zakajewa to odpowiedź władz w Groznym na jego stanowisko w sprawie represji w republice.

Ahmed Zakajew jest byłym czeczeńskim generałem brygady i działaczem politycznym. Jest także byłym bliskim współpracownikiem trzech prezydentów separatystycznej Czeczenii: Dżochara Dudajewa, Zelimchana Jandarbijewa i Asłana Maschadowa. Od 2003 roku jako uchodźca polityczny mieszka w Wielkiej Brytanii.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Jak oświadczył Zakajew, w czwartek rano ludzie, którzy twierdzili, że są przedstawicielami władz, przyszli do domu jego krewnych w mieście Urus-Martan. - Nie mam żadnych szczegółowych informacji. Powiedzieli, że są przedstawicielami władz i że zabierają moich krewnych do Groznego - powiedział Zakajew, cytowany przez rosyjską sekcję Radia Swoboda. Dodał, że również inni jego krewni są zatrzymywani.

Rosyjska sekcja BBC podała, że bliscy Zakajewa zostali wypuszczeni w czwartek wieczorem. Anonimowy rozmówca brytyjskiego nadawcy powiedział, że zabrano ich do parlamentu, "na rozmowę" z szefem parlamentu Czeczenii Magomiedem Daudowem.

Ahmed ZakajewTVN24

Zatrzymania rodziny Zakajew powiązał ze swoim niedawnym publicznym poparciem opozycyjnego kanału 1ADAT działającego na komunikatorze Telegram. Kanał ten publikuje doniesienia o zatrzymaniach, torturach i innych przypadkach łamania praw człowieka w Czeczenii rządzonej od wielu lat przez stosującego represje i prześladującego każdy głos sprzeciwu Ramzana Kadyrowa. Po wypowiedziach Zakajewa szef parlamentu Daudow powiedział, że Zakajew powinien za to odpowiedzieć.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24