Wyborcza dogrywka na Cyprze. Pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia

Autor:
mjz/kg
Źródło:
PAP

Niedzielne głosowanie nie wyłoniło nowego prezydenta Cypru. W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się były szef dyplomacji tego kraju Nikos Christodulides oraz popierany przez lewicową partię AKEL Andreas Mawrojannis - podała agencja AP, powołując się na wyniki po przeliczeniu 90 procent głosów. Druga tura wyborów odbędzie się 12 lutego.

Nikos Christodulides, wcześniej związany z rządzącą partią DISY, startował jako kandydat niezależny i zdobył 31,69 procenta głosów. W drugiej turze jego przeciwnikiem będzie popierany przez lewicową partię AKEL Andreas Mawrojannis, na którego oddano 29,76 procenta głosów.

Wejście Mawrojannisa do drugiej tury uważane jest za niespodziankę, ponieważ sondaże wskazywały, że wyprzedzi go lider rządzącej partii Awerof Neofytou, który uzyskał jednak trzy procent głosów mniej. Łącznie Cypryjczycy mieli do wyboru 14 kandydatów - pisze Associated Press.

Przewodniczący cypryjskiej komisji wyborczej Kostas Konstantinu poinformował, że w wyborach uczestniczyło 72 procent z około 561 tysięcy obywateli uprawnionych do głosowania. To trochę więcej niż w poprzednich wyborach prezydenckich w 2018 roku. Zwycięzca drugiej tury będzie ósmym prezydentem Cypru w 63-letniej historii tego państwa.

Kim są kandydaci, którzy przeszli do drugiej tury?

Obaj kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę głosów, są blisko związani z urzędującym prawicowym prezydentem Nikosem Anastasiadesem, zgodnie z prawem nie mógł on ubiegać się o trzecią kadencję. Christodulides sprawował urząd ministra spraw zagranicznych, a Mawrojannis był głównym negocjatorem w rozmowach pokojowych z cypryjskimi Turkami, którzy powołali do życia nieuznawane przez większość krajów państwo zwane Cyprem Północnym. Ostatnia runda rozmów zmierzających do zjednoczenia wyspy odbyła się w 2017 roku i zakończyła niepowodzeniem.

Jakie będą główne wyzwania stojące przed nowym prezydentem?

Cypryjczycy oczekują, że niezależnie od tego, kto zostanie nowym prezydentem, osoba na tym stanowisku szybko podejmie działania mające na celu wzmocnienie gospodarki, która ucierpiała wskutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę i jej wpływu na koszty życia. Innym problemem, którego rozwiązania oczekują wyborcy, jest masowy napływ imigrantów. Cypr należy do czołówki krajów UE pod względem liczby wniosków o azyl w przeliczeniu na mieszkańca.

Do priorytetowych zagadnień, z którymi w opinii mieszkańców Cypru powinno się zmierzyć państwo, jest wykorzystanie podmorskich złóż gazu ziemnego w obliczu kryzysu energetycznego oraz powrót do stołu negocjacyjnego z separatystami z Cypru Północnego - informuje Associated Press. Prezydent wybierany jest na Cyprze na pięcioletnią kadencję i wraz z rządem sprawuje władzę wykonawczą.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości