Od 25 maja - dnia północnokoreańskiej próby atomowej - mocarstwa zastanawiają się, jak ukarać Phenian. Rada Bezpieczeństwa ONZ debatuje nad odpowiednią rezolucją.
Dodatkowo do pięciu stałych członków tego gremium - USA, Rosji, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii - dołączyła Japonia i Korea Południowa, kraje wyjątkowo zainteresowane powstrzymaniem północnokoreańskich zbrojeń.
Ostateczny projekt rezolucji Rady nie jest jednak jeszcze gotowy. W czwartek agencja Reutera donosiła, że w dokumencie Rada zdecydowanie potępi Phenian i wezwie państwa członkowskie ONZ do niezwłocznego egzekwowania uchwalonych wcześniej sankcji przeciwko Korei Północnej.
Użyją siły?
W piątek japońska agencja Kyodo ujawniła, że projekt zakłada m.in. użycie siły militarnej. Według tego źródła, dokument odwołuje się do Rozdziału VII Karty Narodów Zjednoczonych, stanowiącego iż Rada Bezpieczeństwa ONZ w sytuacji zagrożenia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa może pojąć działania zarówno niewojskowe jak i militarne.
Robert Gates, amerykański sekretarz obrony, zapewnił jednak wcześniej, że o użyciu siły na tym etapie nie może być mowy.
Chiny i USA się nie zgadzają
Mimo pierwszych jednomyślnie przyjętych deklaracji pomiędzy członkami Radypojawiają się rozdźwięki. Kyodo ujawnia, że obecnie głównym spornym punktem wśród członków RB ONZ stała się sprawa kontroli północnokoreańskich statków, którymi mogą być przemycane materiały o zastosowaniu wojskowym.
W tej sprawie na forum Rady doszło do kontrowersji między USA i Chinami, donoszą Japończycy.
Jednak rezolucja już obowiązuje
Jeśli Radzie uda się ustalić nowe sankcje, uzupełnią one obowiązującą już rezolucję nr 1718 uchwaloną po próbie nuklearnej przeprowadzonej przez Phenian w październiku 2006 roku.
W rezolucji tej zażądano od Phenianu likwidacji broni atomowej oraz zakazano importu przez Koreę Północną wszelkich materiałów i urządzeń, które mogłyby zostać wykorzystane do produkcji broni atomowej albo rakiet balistycznych.
Mają temu służyć międzynarodowe inspekcje ładunków wysyłanych z Korei Północnej i transportowanych do tego kraju, głównie w portach morskich. Reżimowi Kim Dzong Ila zabroniono także eksportu broni i materiałów nuklearnych.
Rezolucja wprowadziła poza tym embargo na dostarczanie mu podstawowych rodzajów broni konwencjonalnej, tj. czołgów, samolotów bojowych, rakiet i okrętów.
Dodatkowo postanowiono zamrozić wszelkie zagraniczne aktywa bankowe przedstawicieli rządu północnokoreańskiego związanych z programem nuklearnym oraz zakazano wydawania im wiz wjazdowych. W rezolucji jest też zakaz sprzedawania Korei Północnej artykułów luksusowych.
Źródło: PAP