CIA wie jak złamać człowieka w 35 sekund


Mniej niż 35 sekund - tyle zajęło Centralnej Agencji Wywiadowczej wydobycie informacji od czołowego członka Al-Kaidy Abu Zubajda. O tym, że czas przesłuchania był tak krótki, zdecydowały użyte podczas niego metody.

Były agent Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) powiedział w poniedziałek w amerykańskiej stacji ABC News, że czołowy członek Al-Kaidy Abu Zubajda był w czasie przesłuchania poddawany uznawanej za tortury procedurze "waterboarding", czyli symulacji topienia.

John Kiriakou poinformował, że dzięki temu podejrzany złamał się w ciągu "mniej niż 35 sekund". Według byłego agenta, "waterboarding" był w tej sytuacji niezbędny i usprawiedliwiony.

- Nazajutrz po przesłuchaniu Zubajda oświadczył, że w nocy przyszedł do jego celi Allach i powiedział mu, by współpracował" - relacjonował Kiriakou. "Od tego momentu Zubajda odpowiadał na wszystkie pytania - dodał.

Jak wyjaśnił, uzyskane od terrorysty informacje "pozwoliły uniknąć wielu ataków, może nawet dziesiątków".

Agent podkreślił, że jak wielu Amerykanów czuje się rozdarty "między myślą, że symulacja topienia jest torturą a wagą informacji uzyskiwanych często za pomocą tej procedury".

Kiriakou rozmawiał z telewizją, gdy w USA zapowiedziano dochodzenie w sprawie zniszczenia przez CIA taśm wideo z nagraniami przesłuchań dwóch osób podejrzanych o terroryzm.

Dyrektor CIA Mike Hayden powiedział współpracownikom, że nagrania zniszczono w obawie o bezpieczeństwo funkcjonariuszy, a taśmy przestały mieć wartość jako materiały dowodowe.

Zdaniem "New York Timesa" faktyczną przyczyną zniszczenia nagrań były jednak użyte przez agentów metody przesłuchania. Techniki te mogłyby - jak pisze dziennik - wywołać poważne obiekcje co do legalności postępowania prowadzących śledztwo.

"NYT" napisał, że nagrania dokonane w 2002 roku zostały zniszczone w 2005 roku w momencie, gdy głośna na świecie stała się sprawa tajnych więzień CIA poza granicami USA. Według szwajcarskiego senatora Dicka Marty'ego, który z ramienia Rady Europy bada działalność CIA w Europie, w latach 2003-2005 agencja miała tajne więzienia w Polsce i Rumunii; w Polsce miał być przetrzymywany m.in. Zubajda i architekt zamachów z 11 września 2001 r. Chalid Szejk Mohammed.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości