TVN24 | Świat

Słynna dziennikarka ogłosiła, że zdiagnozowano u niej raka jajnika. "Chcę nakłonić kobiety do słuchania własnego ciała"

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
CNN
"Samobadanie piersi, regularne, comiesięczne, może w jakimś stopniu uratować życie i wykryć raka na samym początku"TVN24
wideo 2/3
TVN24"Samobadanie piersi, regularne, comiesięczne, może w jakimś stopniu uratować życie i wykryć raka na samym początku"

Słynna dziennikarka CNN Christiane Amanpour ujawniła widzom, że zdiagnozowano u niej raka jajnika. Dodała, że chce "nakłonić kobiety do edukowania się na temat tej choroby" i "do poddawania się regularnym badaniom".

"Przeszłam udaną poważną operację, aby usunąć raka, a teraz przechodzę przez kilka miesięcy chemioterapii, aby uzyskać najlepsze możliwe długoterminowe rokowanie, i jestem pewna siebie" – powiedziała prezenterka CNN Christiane Amanpour na początku swojego programu telewizyjnego.

63-letnia Amanpour jest jedną z najbardziej znanych dziennikarek na świecie. Z powodu diagnozy nie występowała w telewizji przez ostatnie cztery tygodnie.

W swoim wystąpieniu na antenie Amanpour zwróciła uwagę, że rak jajnika jest zbyt powszechny i dotyka "miliony kobiet na całym świecie". Dodała, że czuje się "szczęśliwa, że ma ubezpieczenie zdrowotne poprzez pracę i niesamowitych lekarzy, którzy leczą ją w kraju wspieranym, oczywiście, przez genialny NHS", odnosząc się do Narodowej Służby Zdrowia w Wielkiej Brytanii.

Po opowiedzeniu o swojej operacji i chemioterapii Amanpour powiedziała: "Mówię to w trosce o przejrzystość, ale tak naprawdę głównie jako wezwanie do wczesnej diagnozy". Stwierdziła, że chce "nakłonić kobiety do edukowania się na temat tej choroby; do poddawania się wszystkim regularnym badaniom i skanom, jakim się da; do słuchania własnego ciała; i oczywiście, do upewnienia się, że twoje uzasadnione obawy medyczne nie zostaną odrzucone lub umniejszone".

Amanpour podziękowała także pracownikom swojego programu oraz Biannie Golodrydze, starszej analityce CNN ds. globalnych, która zajmowała się programem "Amanpour" przez ostatnie cztery tygodnie jej nieobecności.

Autor:mart\mtom

Źródło: CNN