Chorwacja o północy z soboty na niedzielę dołączyła do unii walutowej i przyjęła euro oraz weszła do strefy Schengen. W związku z tym Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, złożyła wizytę w Zagrzebiu. W mediach społecznościowych opublikowała zdjęcie, na którym pije kawę w towarzystwie chorwackiego premiera. Zapłaciła za nią "po raz pierwszy" już w europejskiej walucie.
"To okres nowych początków, a w przypadku Chorwacji jeszcze bardziej niż gdziekolwiek indziej w Europie" - napisała na Twitterze Ursula von der Leyen, która w Nowy Rok przyjechała do Chorwacji, by uczcić wchodzące w życie zmiany.
Na granicy Słowenii z Chorwacją szefowa KE spotkała się z chorwackim premierem Andrejem Plenkoviciem i słoweńską prezydent Natasą Pirc Musar, a następnie wyruszyła do Zagrzebia.
Szefowa KE udostępniła w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym siedzi w towarzystwie premiera Plenkovica w jednej z kawiarni w chorwackiej stolicy. Napisała, że za kawę zapłaciła "po raz pierwszy" w euro. "Witamy w społeczności euro, Chorwacjo" - napisała.
20. kraj z walutą euro
O północy w sobotę Chorwacja stała się 20. członkiem europejskiej unii walutowej i 27. krajem strefy Schengen, w której ponad 400 milionów ludzi może swobodnie podróżować bez kontroli na granicach wewnętrznych.
Jak pisze AFP, chorwaccy politycy zwracają uwagę na korzyści oczekiwane dla Chorwacji, kraju liczącego 3,9 miliona mieszkańców. - Wejście do strefy euro i strefy Schengen to dwa strategiczne cele dalszej integracji z Unią Europejską - mówił w środę chorwacki premier.
Według ekspertów przejście na euro pomoże chronić chorwacką gospodarkę, jedną z najsłabszych w UE, nękaną przez rosnącą inflację, poważny kryzys energetyczny i geopolityczną niepewność związaną z inwazją Rosji na Ukrainę.
W listopadzie inflacja w Chorwacji wyniosła 13,5 procent, podczas gdy w strefie euro 10 procent. Eksperci powołują się w szczególności na eliminację ryzyka kursowego i lepsze warunki kredytowania w obliczu trudności gospodarczych.
Ponad cztery miliony kilometrów kwadratowych strefy Schengen
Strefa Schengen obejmuje obecnie ponad cztery miliony kilometrów kwadratowych, na których mieszka niemal 420 milionów osób. Należy do niej 27 państw: 23 spośród 27 państw członkowskich UE oraz wszyscy członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria).
Kontroli nie zniesiono jeszcze na granicach wewnętrznych Bułgarii, Cypru i Rumunii, a Irlandia nie należy do strefy Schengen.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@vonderleyen