TVN24 | Świat

Chiny zapowiadają ćwiczenia wojskowe z ostrą amunicją w związku z zapowiedzią wizyty Nancy Pelosi na Tajwanie

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Chiny przeprowadzą ćwiczenia wojskowe w Cieśninie Tajwańskiej. Wideo archiwalne
Reuters ArchiveChiny przeprowadzą ćwiczenia wojskowe w Cieśninie Tajwańskiej. Wideo archiwalne

Chiny zapowiedziały w piątek, że przeprowadzą w sobotę ćwiczenia wojskowe z użyciem ostrej amunicji w Cieśninie Tajwańskiej w związku ze spodziewaną wizytą przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie.

Według AFP Chiny uważają, że wizyta Nancy Pelosi, jednej z najważniejszych postaci amerykańskiej polityki, "byłaby poważną prowokacją". Kilka dni temu Pekin zagroził "stanowczą odpowiedzią", jeśli Pelosi przyleci do Tajpej.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy PelosiPAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Chiny sprzeciwiają się wszelkim inicjatywom, dającym władzom tajwańskim międzynarodową legitymację oraz jakimkolwiek oficjalnym kontaktom Tajwanu z innymi krajami.

W czwartek, po telefonicznej rozmowie prezydenta USA Joe Bidena z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, MSZ w Pekinie wydało komunikat, w którym oświadczyło, że nie pozwoli na "secesję" i niepodległość Tajwanu i że "ci, którzy igrają z ogniem, od niego zginą".

Szef sztabu armii amerykańskiej generał Mark Milley powiedział prasie, że jeśli Nancy Pelosi poprosi o "wsparcie wojskowe", on "zrobi to, co konieczne, aby zapewnić bezpieczny przebieg jej wizyty". Na razie nie wiadomo, kiedy ma dojść do wizyty Pelosi na Tajwanie.

Chiny przeprowadzą ćwiczenia wojskowe w Cieśninie Tajwańskiej

W tym kontekście chińskie władze zapowiedziały, że w sobotę zostaną zorganizowane "ćwiczenia wojskowe" u wybrzeży wyspy Pingtan, w chińskiej prowincji Fujian (wschód) położonej naprzeciw Tajwanu.

Chiny przeprowadzą ćwiczenia wojskowe w Cieśninie TajwańskiejReuters Archive

Jak pisze agencja AFP, manewry będą jednak ograniczone obszarowo i odbędą się w bezpośrednim sąsiedztwie chińskiego wybrzeża. "Ostra amunicja zostanie wystrzelona (...) między godz. 8 a 21, a przebywanie na tych wodach będzie zabronione" - napisano oświadczeniu chińskich władz wojskowych.

Pingtan to terytorium Chińskiej Republiki Ludowej, które znajduje się najbliżej Tajwanu. Obszar sobotnich manewrów położony jest około 120 kilometrów od tajwańskiego wybrzeża.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Pozostałe wiadomości