Chiny formalnie zaktualizowały w ONZ cele klimatyczne przed szczytem COP26 w Glasgow

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Pekin zgłosił do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) aktualizację krajowych celów klimatycznych (NDC), czym formalnie potwierdził przed szczytem COP26 w Glasgow wcześniejsze zapowiedzi przywódcy kraju Xi Jinpinga w sprawie redukcji emisji. Pekin "przepuścił okazję do zademonstrowania ambicji" - komentują eksperci.

Chiny zgłosiły do ONZ zaktualizowane krajowe cele klimatyczne (NDC). Pekin nie poczynił przy tym żadnych nowych zobowiązań, których wcześniej nie ogłaszał - zaznacza agencja Reutera. Obecnie Chiny uwalniają do atmosfery więcej gazów cieplarnianych niż jakiekolwiek inne państwo świata.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Według zgłoszonych dokumentów, opublikowanych na stronie internetowej Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), Chiny planują, aby ich emisje dwutlenku węgla osiągnęły szczyt przed 2030 rokiem, a do roku 2060 kraj osiągnąć ma neutralność pod względem emisji CO2. Te cele ogłosił wcześniej Xi.

Chiny potwierdzają chęć zmniejszenia emisji CO2

Chiny sformalizowały również cel zmniejszenia emisji CO2 na jednostkę PKB o ponad 65 proc. w porównaniu z 2005 rokiem, zwiększenia udziału paliw niekopalnych w konsumpcji energii pierwotnej do 25 proc. i podniesienia zdolności wytwórczych energii wiatrowej i słonecznej do ponad 1200 GW do 2030 roku - wynika z dokumentu.

NDC to niewiążące zobowiązania w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatu, jakie kraje powinny regularnie zgłaszać do ONZ zgodnie z paryskim porozumieniem klimatycznym z 2015 roku. Państwa, które mogą sobie na to pozwolić, zachęca się do podnoszenia celów.

Część ekspertów oczekiwała od Chin wytyczenia ambitniejszych celów przed rozpoczynającym się w niedzielę szczytem klimatycznym COP26. Li Shuo z chińskiego oddziału organizacji Greenpeace ocenił, że brak nowych obietnic ze strony Chin "rzuca cień na globalne wysiłki klimatyczne", a Pekin "przepuścił okazję do zademonstrowania ambicji".

Państwowe chińskie media przekonują natomiast, że Chiny traktują wytyczone cele poważnie, a kraj powinien się skupić na ich realizacji, zamiast składać nowe obietnice przed szczytem. Według władz w Pekinie osiągnięcie tych celów przez Chiny będzie oznaczało największą redukcję emisji CO2 na jednostkę PKB na świecie.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości