Miał zmodyfikować geny niemowląt. Chiński naukowiec usłyszał wyrok


Na trzy lata więzienia skazał w poniedziałek chiński sąd badacza He Jiankuia, który w 2018 roku poinformował o zmodyfikowaniu DNA dwóch dziewczynek. Genom bliźniaczek Lulu i Nany został poddany edycji przy pomocy technologii modyfikacji genetycznej CRISPR/Cas9 na etapie zapłodnienia.

Dzięki modyfikacji kodu DNA chińskie dziewczynki miały stać się odporne na wirus HIV, który został im przekazany przez chorego na AIDS ojca. He powiadomił o swym eksperymencie 25 listopada 2018 roku w nagraniu wideo umieszczonym w sieci.

Opracowana przez zespół pracujący pod kierunkiem chińskiego badacza metoda opiera się na wymianach nukleotydów w DNA. Pozostaje ona wariantem technologii CRISPR, ale nie opiera się na cięciu łańcucha DNA (tak jak CRISPR), tylko na wymuszaniu samonaprawy DNA.

Genetyk skazany na trzy lata więzienia

Zastosowanie metod inżynierii genetycznej w warunkach in vitro już w momencie zapłodnienia, a także poinformowanie środowiska naukowego oraz opinii publicznej o tego rodzaju eksperymencie dopiero po jego przeprowadzeniu, sprowokowały ożywioną debatę o bioetyce, która przetoczyła się przez chińskie i światowe media.

Pojawiły się obawy, że nowa metoda będzie wykorzystywana w sposób sprzeczny z etyką dla stworzenia "super dziecka".

He Jiankuia potępiły nie tylko setki naukowców z całego świata, lecz także chiński rząd. Czasowo wstrzymano badania dotyczące modyfikacji ludzkich genów.

Władze ChRL, oskarżane o zbyt pobłażliwy stosunek do tego rodzaju eksperymentów, podjęły w 2018 roku decyzję o zamknięciu ośrodka badawczego kierowanego przez He i wszczęcie dochodzenia. Do wydania wyroku w poniedziałek Chińczyk był objęty aresztem domowym - przypomina AFP.

Modyfikacja DNA bliźniaczek

Swoje rzekome dokonanie He ujawnił w przeddzień II Międzynarodowego Szczytu Modyfikacji Genomu Człowieka w Hongkongu pod koniec listopada 2018 roku.

Genetyk twierdził, że swoją pracę z kilkoma parami, w których mężczyźni byli nosicielami wirusa HIV, rozpoczął w połowie 2017 roku. Jedną z tych par byli właśnie rodzice bliźniaczek Lulu i Nany. Doktor miał po pobraniu materiału genetycznego stworzyć zarodki, które mają być odporne na zakażenie wirusem HIV. Kolejnym krokiem było umieszczenie ich w macicy poprzez zapłodnienie in vitro.

Autor: ft/adso / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, Reuters