Xi Jinping chce uczynić z armii "Wielki Mur ze Stali". Zapowiedział dążenie do zjednoczenia z Tajwanem

Źródło:
PAP, Reuters

Chińska Republika Ludowa opowiada się za pokojowym rozwojem stosunków z Tajwanem, sprzeciwia się jednak siłom niepodległościowym na wyspie - oświadczył w poniedziałek prezydent Chin Xi Jinping w przemówieniu na zakończenie obrad parlamentu. Podkreślił również konieczność umacniania chińskich sił zbrojnych.

Przywódca kraju Xi Jinping, który w piątek rozpoczął trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego ChRL, wygłosił w poniedziałek przemówienie w Ogólnochińskim Zgromadzeniu Przedstawicieli Ludowych.

Mówiąc o Tajwanie, uważanym przez Pekin za swoją zbuntowaną prowincję, Xi oświadczył, że Chiny muszą przeciwstawiać się siłom secesjonistycznym i niepodległościowym na tej wyspie oraz próbom ingerencji z zewnątrz. Zapowiedział też, że Pekin zamierza "kontynuować proces zjednoczenia ojczyzny".

Xi opowiedział się jednak za "pokojowym rozwojem stosunków" między oboma brzegami Cieśniny Tajwańskiej w ramach systemu "jeden kraj, dwa systemy".

Bezpieczeństwo "fundamentem rozwoju"

Xi podkreślił, że Chiny muszą zapewnić sobie bezpieczeństwo. - Jest ono fundamentem dalszego rozwoju i stabilność, jest warunkiem dobrobytu - oświadczył na zakończenie dorocznej sesji parlamentu.

Dlatego - jak przekonywał - Chiny muszą modernizować swoje siły zbrojne, by uczynić z nich "Wielki Mur ze Stali". Postulował również, by uzyskać większą samowystarczalność i potencjał w dziedzinie nauki i technologii.

Jak pisze agencja Reutera, oczekuje się, że rządząca Chińska Partia Komunistyczna zaostrzy nadzór nad sprawami bezpieczeństwa po tym, jak Xi zastąpił najwyższych urzędników w tej dziedzinie swoimi zaufanymi sojusznikami.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP, Reuters