TVN24 | Świat

"Po raz pierwszy Xi ma swoich protegowanych na stanowiskach w Hongkongu"

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
PAP

Ze stanowiska dyrektora rządowego biura do spraw Hongkongu i Makau odwołany został w czwartek Zhang Xiaominga - poinformowały chińskie władze. Jest on najwyższym rangą urzędnikiem odpowiedzialnym za kwestie Hongkongu, jaki traci posadę, odkąd trwają tam antyrządowe protesty.

Biuro ds. Hongkongu i Makau to najważniejszy rządowy organ odpowiedzialny za kierowanie tymi dwiema byłymi europejskimi koloniami, obecnie specjalnymi regionami administracyjnymi ChRL.

Zhang zostanie zastąpiony przez 67-letniego wiceprzewodniczącego Chińskiej Ludowej Konferencji Konsultatywnej Chin, organu doradczego Komunistycznej Partii Chin (KPCh), Xia Baolonga - ogłosiło w czwartek ministerstwo ds. zasobów ludzkich. Zhang pozostanie w biurze jako wicedyrektor odpowiedzialny za działalność bieżącą – dodano.

Komentatorzy zwracają uwagę, że Xia był wcześniej zastępcą przywódcy ChRL Xi Jinpinga, gdy ten w latach 2003-2007 pracował jako sekretarz KPCh w prowincji Zhejiang.

Odwołania w cieniu protestów w Hongkongu

- Po raz pierwszy Xi ma teraz swoich protegowanych na stanowiskach w Hongkongu - powiedział agencji Reutera politolog z Baptystycznego Uniwersytetu Hongkongu Jean-Pierre Cabestan. Dodał, że region z pewnością znajdzie się z tego powodu pod "większą presją polityczną".

W styczniu ze stanowiska odwołano już szefa biura łącznikowego centralnego rządu ludowego ChRL w Hongkongu Wang Zhimina. Zastąpił go Luo Huining, który w czwartek został mianowany wicedyrektorem biura ds. Hongkongu i Makau. Drugim wicedyrektorem ogłoszono szefa biura łącznikowego w Makau Fu Ziyinga.

W Hongkongu od wielu miesięcy trwają masowe antyrządowe protesty, które często - zwłaszcza w listopadzie i grudniu - prowadziły do brutalnych starć z policją i aktów wandalizmu. Pierwotną przyczyną protestów był projekt nowelizacji przepisów ekstradycyjnych, który miał umożliwić między innymi przekazywanie podejrzanych z Hongkongu do Chin kontynentalnych. Pod presją demonstracji projekt wycofano. Nie spełniono jednak innych postulatów protestujących, którzy żądają m.in. demokratycznych wyborów władz regionu.

Chiny i HongkongPAP

Autor:ft/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: