TVN24 | Świat

Chińskie media: zamknięto ostatni polowy szpital w Wuhanie, zwycięstwo jest blisko

TVN24 | Świat

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP

We wtorek w Wuhanie zamknięto ostatni z 14 tymczasowych szpitali polowych dla zakażonych pacjentów - podał Reuters. Agencja Xinhua ocenia, że zwycięstwo nad epidemią jest blisko. We wtorek w całych Chinach odnotowano tylko 26 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Do Wuhanu przybył we wtorek przywódca Chin Xi Jinping, by dokonać inspekcji wysiłków na rzecz powstrzymania koronawirusa - poinformowały państwowe media. Jest to jego pierwsza wizyta w tym mieście, odkąd pod koniec ubiegłego roku wybuchła tam epidemia wywołana nowym patogenem.

Część obserwatorów odbiera wizytę Xi w Wuhanie jako sygnał, że Komunistyczna Partia Chin (KPCh) uznaje "ludową wojnę" wytoczoną koronawirusowi za bliską końca. "Wojna z epidemią trwa, ale nadejście zwycięstwa nie jest już odległe" - oceniła państwowa agencja Xinhua w opublikowanym we wtorek komentarzu.

Zamknięto ostatni szpital polowy w Wuhanie

Tego samego dnia działalność zawiesił ostatni z 14 polowych szpitali zorganizowanych w Wuhanie w halach sportowych, centrach konferencyjnych i innych budynkach. Szpital Wuchang w ośrodku sportowym Hongshan przyjął od 5 lutego łącznie 1124 pacjentów - poinformował chiński portal Pengpai Xinwen.

KORONAWIRUS SIĘ ROZPRZESTRZENIA. RAPORT TVN24.PL >>>

Oprócz szpitali polowych w mieście w ekspresowym tempie zbudowano dwa specjalne tymczasowe szpitale dla zakażonych koronawirusem dysponujące łącznie ponad 2 tysiącami łóżek.

Liczba infekcji wykrywanych w ostatnich dniach w Chinach spada. We wtorek potwierdzono w tym kraju 26 nowych przypadków. Dla porównania w Iranie odnotowano 881, w Hiszpanii 419, a we Francji 194 nowych zakażeń koronawirusem.

Chiny wykorzystują nowe technologie do walki z koronawirusem

Władze prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, ogłosiły we wtorek, że złagodzą ograniczenia przemieszczania się wewnątrz prowincji, by umożliwić firmom wznowienie działalności po - przedłużonej z powodu epidemii - przerwie noworocznej.

Weryfikacji stanu zdrowia mieszkańców ma służyć aplikacja mobilna, przyznająca poszczególnym osobom tak zwane kody zdrowotne - zielone, żółte albo czerwone. Osoby z kodem zielonym mieszkające w strefach niskiego i średniego ryzyka będą mogły poruszać się wewnątrz prowincji - przekazano.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ NA WASZE PYTANIA >>>

W Wuhanie i wielu innych miastach Hubei pod koniec stycznia wprowadzono bezprecedensowe środki kwarantanny, praktycznie odcinając od świata obszar zamieszkany przez około 50 milionów osób.

Epidemia koronawirusa na świecie

Wywołujący groźne zapalenie płuc koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach i do tej pory rozprzestrzenił się na około 100 krajów. W poniedziałek poinformowano o pierwszych przypadkach zakażenia groźnym koronawirusem w Mongolii i Panamie.

Koronawirus zabił dotąd ponad 4 tysiące osób na całym świecie, w zdecydowanej większości w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia na całym świecie wzrosła do ponad 115 tysięcy. W Europie największa epidemia ma miejsce we Włoszech, gdzie odnotowano 9 tysięcy zakażeń i 463 zgony.

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED ZAKAŻENIEM? ZALECENIA WHO >>>

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości