Premier Serbii Aleksandar Vuczić z powątpiewaniem wyraził się w poniedziałek o zasadności zarzutów postawionych grupie 20 Serbów. Zostali oni zatrzymani w niedzielę w Czarnogórze, w dniu wyborów parlamentarnych. Szef czarnogórskiej policji oświadczył, że planowali ataki z bronią w ręku przeciwko instytucjom i przedstawicielom organów państwa.
- Chętnie zobaczyłbym jakieś dowody na planowany atak terrorystyczny - oświadczył szef rządu w Belgradzie, cytowany przez agencję Tanjug. Aleksandar Vuczić w ten sposób odniósł się do zarzutów pod adresem zatrzymanych w Czarnogórze 20 Serbów.
Vuczić powołał się na informacje, jakie w tej sprawie uzyskały serbskie służby wywiadowcze. Zadeklarował, że jest gotów przeprosić służby bezpieczeństwa Czarnogóry, gdyby jego informacje miały się okazać nieprawdziwe.
Planowali ataki z bronią
Szef policji w Czarnogórze oświadczył w niedzielę, że zatrzymani Serbowie planowali ataki z bronią w ręku przeciwko instytucjom, policji i przedstawicielom organów państwa. Na ich czele miał stać dawny generał serbskiej policji i szef jej oddziałów specjalnych Bratislav Dikić.
Czarnogórska prokuratura podejrzewa, że grupa zamierzała zaatakować ludzi zebranych przed parlamentem na ogłoszenie wyników, a następnie wedrzeć się do budynku i ogłosić "zwycięstwo pewnych partii". Z wydanego komunikatu wynika, że planowali również aresztować premiera Czarnogóry Milo Djukanovicia.
Według doniesień mediów Dikić jest przywódcą niewielkiego ugrupowania serbskich nacjonalistów, krytycznie nastawionego do Vuczicia. Sam serbski premier powiedział w poniedziałek, że w przypadku pozostałych zatrzymanych osób może chodzić o członków serbskiej grupy nacjonalistycznej z położonej na północy Kosowa miejscowości Zubin Potok.
Wybór geopolityczny
W Czarnogórze odbyły się w niedzielę wybory parlamentarne, których wyniki - zdaniem obserwatorów - zdecydują o tym, czy kraj będzie nadal dążyć do zbliżenia z NATO i UE.
Według powyborczych prognoz głosowanie wygrała prozachodnia Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS) Djukanovicia, ale nie będzie w stanie samodzielnie utworzyć rządu. Drugie miejsce zajął główny rywal DPS - Front Demokratyczny (DF), koalicja kilku partii prorosyjskich i proserbskich, która buduje swoją politykę na mocnej krytyce zbliżania się Czarnogóry do NATO i UE.
Autor: tas//rzw / Źródło: PAP