Świat

Cameron potwierdził: Theresa May będzie premierem. Zapewne już w środę

Świat

Aktualizacja:

Minister spraw wewnętrznych Theresa May będzie nowym premierem Wielkiej Brytanii. Ma moje całkowite poparcie - ogłosił w poniedziałkowe popołudnie w Londynie premier David Cameron.

Jeżeli Theresa May obejmie urząd szefa rządu, zostanie drugą w historii Wielkiej Brytanii kobietą na tym stanowisku po Margaret Thatcher.

David Cameron wygłosił krótkie oświadczenie, stwierdzając, że May jest "silna, kompetentna i więcej niż przygotowana do przewodzenia krajowi w kolejnych latach". Dodał, że on sam we wtorek będzie przewodniczył "ostatniemu posiedzeniu swojego rządu, a w środę złoży rezygnację".

"W środę wieczorem" oczekiwać będzie, że Theresa May "pojawi się już w swoim gabinecie" przy Downing Street 10 - dodał urzędujący jeszcze szef rządu.

Tuż po godz. 18 czasu polskiego agencja Reutera poinformowała, że kierownictwo Partii Konserwatywnej potwierdziło wybór Theresy May na stanowisko przewodniczącej partii, a co za tym idzie - nowego premiera.

Leadsom w ogniu krytyki

Kilka godzin wcześniej brytyjska wiceminister energii Andrea Leadsom - ostatnia kontrkandydatka wobec May do schedy po ustępującym Davidzie Cameronie - zapowiedziała, że nie będzie ubiegała się o stanowisko szefowej rządzącej Partii Konserwatywnej i tym samym szefowej kolejnego gabinetu.

- Theresa May będzie najlepszą osobą do negocjowania warunków wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - powiedziała Leadsom na konferencji prasowej w Londynie. Jak dodała, sama nie ma wystarczającego poparcia, by stanąć na czele silnego i stabilnego rządu.

W poniedziałek rano Leadsom publicznie przepraszała za swoje słowa pod adresem rywalizującej o fotel szefa partii May, które ukazały się w sobotniej prasie. Leadsom zasugerowała w wywiadzie, że przyszłość ojczyzny ma dla niej większe znaczenie niż dla rywalki, ponieważ ma dzieci. Theresa May jest natomiast bezdzietna.

Wypowiedź ta wywołała olbrzymią krytykę pod adresem Leadsom i według brytyjskich mediów mogła wpłynąć na jej decyzję o rezygnacji z ubiegania się o szefowanie Partii Konserwatywnej.

Druga brytyjska premier

- Proces zatwierdzenia May w nowej roli powinien zakończyć się bardzo szybko - ogłosił przewodniczący komitetu odpowiedzialnego za wybór nowego lidera Partii Konserwatywnej, Graham Brady.

Z walki o przywództwo torysów wcześniej zostali wyeliminowani także minister sprawiedliwości Michael Gove, były minister obrony Liam Fox oraz minister ds. pracy i emerytur Stephen Crabb.

Wybory ogłoszono, gdy premier i szef konserwatystów David Cameron zapowiedział po referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, że na jesieni ustąpi z zajmowanych stanowisk. W referendum z 23 czerwca blisko 52 procent Brytyjczyków (17,4 mln) opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, podczas gdy za jej pozostaniem w Unii - za czym opowiadał się Cameron było 48 proc. (16,1 mln).

Autor: mm, adso//rzw / Źródło: PAP, Reuters, BBC News

Tagi:
Raporty: