TVN24 | Świat

Były prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej uniewinniony. Może wrócić do kraju

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Laurent Gbagbo został w środę uniewinniony przez Izbę Apelacyjną Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Na byłym prezydencie Wybrzeża Kości Słoniowej ciążyły zarzuty zbrodni przeciwko ludzkości w związku z wojną domową z lat 2010-2011.

Sędziowie Izby Apelacyjnej Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze uznali, że skarga prokuratorów na uniewinniający wyrok z 2019 roku jest bezzasadna. Sąd zmienił charakter zwolnienia z aresztu byłego prezydenta Laurenta Gbagbo z warunkowego na bezwarunkowy, co otwiera możliwość powrotu polityka do kraju.

Obok Gbagbo uniewinniony został również jego były minister sportu Charles Ble Goude.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Obaj mężczyźni byli oskarżeni o zbrodnie przeciwko ludzkości w związku z wojną domową, jaka wybuchła w Wybrzeżu Kości Słoniowej w grudniu 2010 r., gdy Gbagbo odmówił uznania przegranych przez niego wyborów prezydenckich. W efekcie kilkumiesięczny konflikt między siłami lojalnymi Gbagbo oraz zwolennikami nowego prezydenta Alassane Ouattary i wspierającymi go francuskimi siłami pochłonął życie 3 tysięcy ofiar, w tym wielu cywili. Według ONZ obie strony konfliktu dopuszczały się zbrodni wojennych, w tym masakr ludności cywilnej.

Ouattara rządzi krajem wbrew konstytucyjnym limitom

Ostatecznie Gbagbo został aresztowany po zdobyciu pałacu prezydenckiego przez siły Ouattary i francuskich żołnierzy, a później ekstradowany do Hagi. W 2019 r. sędziowie Trybunału uznali, że materiał dowodowy był niewystarczający do skazania go za zarzucane mu zbrodnie. Od tej pory polityk przebywa w Belgii.

Wyrok Izby Apelacyjnej kończy jego sprawę.

Według przedstawicielki Amnesty International Michele Eken werdykt jest zawodem dla rodzin ofiar konfliktu i oznacza, że "nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za zbrodnie dokonane w tamtym czasie".

Ouattara rządzi krajem do dziś, po tym, jak w 2020 r. wbrew konstytucyjnym limitom zdecydował się ubiegać o trzecią kadencję i w październiku wygrał zbojkotowane przez opozycję wybory prezydenckie.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości