Świat

Były premier Katalonii: niepodległość nie jest jedyną opcją

Świat


Były premier Katalonii Carles Puigdemont powiedział w niedzielę w Genewie, że niepodległość tego regionu nie jest "jedyną opcją" rozwiązania największego w Hiszpanii kryzysu politycznego od wielu dekad. - Oczywiście są też inne, a wśród nich być może model szwajcarski jest najbardziej skuteczny i najbardziej atrakcyjny - podkreślił.

Wyraził opinię, że umiarkowaną alternatywą może być przyjęcie szwajcarskiego modelu kantonalnego, który prawdopodobnie dałby więcej samorządności i tak już dysponującym dużymi kompetencjami regionom Hiszpanii.

Najbardziej atrakcyjny model

- Czy niepodległość jest jedyną opcją? Wcale nie, oczywiście są też inne, a wśród nich być może model szwajcarski jest najbardziej skuteczny i najbardziej atrakcyjny - dodał.

Puigdemont występował na uniwersytecie w Genewie, gdzie wziął udział w debacie na temat projektu katalońskiej niepodległości w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego i Forum Praw Człowieka (FIFDH). W środę ma wziąć udział w tym mieście w konferencji organizowanej przez Instytut Studiów Międzynarodowych.

Była to druga podróż byłego premiera Katalonii poza Belgię, gdzie w październiku ubiegłego roku wraz z kilkoma swymi bliskimi współpracownikami w rządzie, zwolennikami secesji Katalonii, schronił się w Brukseli przed aresztowaniem z nakazu hiszpańskiego Sądu Najwyższego pod zarzutem "buntu" i "nieposłuszeństwa" wobec władz centralnych.

Autor: lukl//now / Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości