Świat

Buty znów poszybowaly w polityka

Świat


Rzut butami w polityka stał się najwyraźniej popularną formą protestu. Ostatnią ofiarą obuwniczego ataku był prezydent Sudanu Omar al Baszir.

W kierunku sudańskiego polityka obuwie poleciało podczas konferencji w Chartumie. Według świadków niczym niewyróżniający się uczestnik konferencji zdjął nagle but i rzucił w kierunku prezydenta.

"Pocisk" nie trafił w cel, a zamachowiec natychmiast został obezwładniony przez co najmniej dziesięciu ochroniarzy Baszira. Według świadków wszyscy byli zszokowani atakiem na polityka ściganego przez Międzynarodowy Trybunał Karny za zbrodnie wojenne w Darfurze.

Obecni na konferencji dziennikarze natychmiast zostali pozbawieni swojego sprzętu, tak by wiarygodna stała się wersja rządu. Według niej o żadnym rzucie butem nie było mowy.

Prezydencki rzecznik oświadczył, że mężczyzna chciał tylko przekazać Baszirowi list. Informacji o zatrzymaniu mężczyzny rzecznik jednak nie zaprzeczył.

But ciężką obrazą

W kulturze arabskiej, do której zalicza się większość Sudanu, rzut butem jest nielada obrazą. Niegrzeczne jest nawet pokazanie komuś swoich podeszw, a co dopiero rzucić butem w twarz.

Właśnie dzięki temu obyczajowy wydźwięk rzutu butem jest tak wielki. Największym rozgłosem cieszył się atak na prezydenta USA George'a W. Busha z rąk irackiego dziennikarza.

Co ciekawe ten sam dziennikarz kilkanaście miesięcy później sam stał się celem identycznego ataku.

Źródło: Reuters