TVN24 | Świat

Brytyjczycy: rosyjskie dowództwo prawdopodobnie odsunęło kilku kluczowych generałów

TVN24 | Świat

Autor:
momo
Źródło:
PAP

Od początku czerwca rosyjskie naczelne dowództwo prawdopodobnie odsunęło z kluczowych stanowisk operacyjnych kilku generałów - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej. Wśród nich ma być Aleksander Dwornikow, który przez pewien czas kierował operacją na Ukrainie.

Ukraińscy urzędnicy zarządzili w piątek uporządkowany odwrót żołnierzy z Siewierodoniecka. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj oświadczył, że obrońcy odchodzą na "nowe, bardziej umocnione" pozycje, aby "tam skutecznie walczyć i zadawać straty wrogowi".

"Ukraina prawdopodobnie rekonfiguruje obronę sektora Siewierodonieck-Lisiczańsk, gdyż rosyjskie jednostki pancerne w dalszym ciągu zdobywają południową krawędź obszaru koncentracji" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Rosyjskie dowództwo odsunęło kluczowych generałów

Brytyjski resort podaje, że od początku czerwca rosyjskie naczelne dowództwo najprawdopodobniej odsunęło kilku generałów z kluczowych stanowisk w dowództwie operacyjnym w wojnie na Ukrainie.

Jak dodaje, są wśród nich dowódca Wojsk Powietrznodesantowych generał-pułkownik Andriej Serdiukow oraz dowódca Południowej Grupy Wojsk (ang. SGF) generał armii Aleksandr Dwornikow.

Władimir Putin i Aleksandr Dwornikow. Zdjęcie z 2016 roku kremlin.ru

"Dwornikow przez pewien czas prawdopodobnie pełnił także funkcję nadrzędnego dowódcy operacyjnego. Dowództwo SGF zostanie prawdopodobnie przekazane generałowi pułkownikowi Siergiejowi Surowikinowi, a SGF nadal odgrywa główną rolę w rosyjskiej ofensywie w Donbasie. Przez ponad trzydzieści lat kariera Surowikina była naznaczona zarzutami korupcji i brutalności" - napisano

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości