Szczyt unijnych przywódców. Negocjacje z Orbanem, by zrezygnował z weta w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Szczyt Rady Europejskiej. Zapowiedź korespondenta TVN24 Macieja Sokołowskiego
Szczyt Rady Europejskiej. Zapowiedź korespondenta TVN24 Macieja SokołowskiegoTVN24
wideo 2/8
Szczyt Rady Europejskiej. Zapowiedź korespondenta TVN24 Macieja SokołowskiegoTVN24

Dwa najważniejsze tematy rozpoczynającego się w czwartek szczytu Rady Europejskiej to rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i rewizja długoterminowego unijnego budżetu. Premier Węgier Viktor Orban od dłuższego czasu deklaruje, że zablokuje obie decyzje. W tej sprawie przywódca Węgier został zaproszony na spotkanie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

W czwartek do Brukseli zjechali przywódcy unijnych państw na dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Będą rozmawiać o dalszym wspieraniu Ukrainy, rewizji unijnego budżetu, bezpieczeństwie, obronności i sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Polskę na szczycie Rady Europejskiej reprezentuje premier Donald Tusk.

Próba przekonania Orbana

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaprosili w czwartek na spotkanie premiera Węgier Viktora Orbana by przekonać go do rezygnacji z weta do rozpoczęcia rozmów o członkostwie Ukrainy w UE oraz odblokowania 50 miliardów euro pomocy finansowej dla Kijowa.

Węgierski premier od dłuższego czasu deklarował, że zablokuje obie decyzje. W czwartek Orban stwierdził, że nie ma presji czasu, aby podjąć decyzję o większej pomocy finansowej dla Ukrainy, ponieważ krótkoterminowe wsparcie zostało już zapewnione. Dodał, że jeśli chodzi o wsparcie długoterminowe, należy je ustalić poza wspólnym budżetem UE.

Orban dodał, że Ukraina spełniła tylko trzy z siedmiu warunków, jakie UE postawiła przed rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych, a to oznacza że nie ma podstaw do rozpoczęcia z Kijowem takich rozmów.

- Trzeba jeszcze raz wrócić do tej kwestii, gdy te warunki zostaną spełnione przez Ukraińców – oświadczył Orban. - Nie jesteśmy w stanie rozpocząć negocjacji - zaznaczył.

Szłapka: stanowisko Węgier jest jednoznaczne

- Nasze stanowisko jest bardzo jasne w tym zakresie. Stoimy po stronie Ukrainy - podkreślił Adam Szłapka, minister ds. Unii Europejskiej w rządzie Donalda Tuska. - Uważamy, że należy Ukrainę bardzo mocno wspierać - dodał. Powiedział o krótkiej rozmowie (Tuska) z Orbanem, która odbyła się na marginesie szczytu. - Tutaj widać bardzo mocno, że stanowisko (Węgier - red.) jest jednoznaczne. Pewnie o porozumienie nie będzie łatwo. Ale mamy cały dzień, aby nad tym pracować - dodał minister.

Adam Szłapka: stanowisko Węgier jest jednoznaczne, o porozumienie nie będzie łatwo
Adam Szłapka: stanowisko Węgier jest jednoznaczne, o porozumienie nie będzie łatwo TVN24

"Dziewiętnaście miesięcy później ponownie stanęliśmy przed koniecznością podjęcia odważnych decyzji"

W zaproszeniu wystosowanym do uczestników szczytu przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel napisał, że "24 lutego 2022 r. był punktem zwrotnym w historii Europy". "Od wybuchu wojny na naszym kontynencie podjęliśmy szereg bezprecedensowych decyzji wspierających Ukrainę i równolegle wzmacniających suwerenność Europy. Dziewiętnaście miesięcy później ponownie stanęliśmy przed koniecznością podjęcia odważnych decyzji. Wymagają one naszej zbiorowej siły i determinacji oraz odwagi, by dokonywać właściwych wyborów" - oświadczył.

"Musimy wywiązać się z naszych zobowiązań wobec Ukrainy i nadal być wiarygodnym i silnym partnerem. Musimy zapewnić Ukrainie stałe i zrównoważone wsparcie polityczne, finansowe i wojskowe, a w szczególności dojść do porozumienia w sprawie przeznaczenia 50 mld euro na jej długoterminową stabilność. Musimy również zgodzić się na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, dając jej tym samym niezbędny sygnał i przybliżając ją do naszej europejskiej rodziny" - podkreślił szef Rady Europejskiej, dodając, że Unia musi podejmować istotne decyzje wobec innych państw aspirujących do członkostwa, "jednocześnie pracując nad tym, aby nasza Unia była przygotowana na przyszłość i gotowa na przyjęcie nowych członków".

"Nowe wyzwania pociągają za sobą nowe obowiązki. Rewizja wieloletnich ram finansowych przebiegała intensywnie i nieprzerwanie. Z uwagą zapoznałem się ze wszystkimi Państwa obawami i priorytetami i przedstawiłem wniosek, który ma na celu pogodzenie różnych stanowisk przy stole. Jak w przypadku każdego rozwiązania kompromisowego, apeluję o gotowość do budowania kompromisu w imię jedności. Osiągnięcie konsensusu będzie rzeczywiście wymagało zdecydowanego wspólnego wysiłku i silnego zaangażowania politycznego ze strony Was wszystkich" - zaapelował Michel.

Bezpieczeństwo i obrona wśród tematów szczytu

Kolejnym tematem rozmów ma być bezpieczeństwo i obrona.

"Należy zrobić więcej, aby szybko osiągnąć cele Unii dotyczące zwiększenia gotowości obronnej. Musimy także pracować nad stworzeniem wewnętrznego rynku obronności, co ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia naszej Unii w tym obszarze" - zauważył szef Rady Europejskiej.

"Ważnym punktem naszego programu będzie także rozwój wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Musimy wezwać do uwolnienia wszystkich zakładników i zdecydowanie zająć się alarmującą sytuacją humanitarną w Gazie. Musimy być zdecydowani wspierać prawo Izraela do istnienia i obrony przed Hamasem, a także jednoznacznie bronić prawa międzynarodowego i międzynarodowego prawa humanitarnego. Nasza szersza refleksja obejmie działania na rzecz bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz perspektyw trwałego pokoju w oparciu o rozwiązanie dwupaństwowe. Powinniśmy także zająć się wszelkimi formami nienawiści, antysemityzmu, nietolerancji, rasizmu i ksenofobii, w tym nienawiścią wobec muzułmanów" - skonkludował Charles Michel.

Autorka/Autor:pp,tas//mrz

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: