Brytyjscy parlamentarzyści zagłosowali przeciwko trzydniowej przerwie w obradach Izby Gmin na czas dorocznej konferencji programowej Partii Konserwatywnej, o co zwrócił się rząd. Za opowiedziało się 289 posłów, przeciwko - 306.
Zwyczajowo Izba Gmin nie obraduje w czasie konferencji partyjnych, tak aby posłowie nie musieli rezygnować ani z udziału w nich, ani z posiedzeń parlamentu. Jednak partie opozycyjne uznały, że w tak kluczowym czasie, jakim są ostatnie tygodnie przed planowanym na 31 października wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, parlament nie powinien przerywać obrad.
Za wnioskiem rządu o przerwę opowiedziało się 289 posłów, przeciwko było 306.
Dwie partie opozycyjne już po konwencjach
Brak zgody na przerwę może być odbierany jako polityczna zemsta opozycji na premierze Borisie Johnsonie za jego decyzję o zawieszeniu parlamentu na pięć tygodni (we wtorek decyzja została uznana przez Sąd Najwyższy za niezgodną z prawem i za niebyłą) oraz za to, iż po orzeczeniu sędziów nie chce za nią przeprosić.
Po tym orzeczeniu Izba Gmin wznowiła w środę sesję, a najważniejszym wydarzeniem dnia było wystąpienie Johnsona i następująca po niej burzliwa debata. Johnson zarzucił opozycji blokowanie brexitu oraz unikanie przedterminowych wyborów.
- Nadszedł czas zrealizować brexit. Trzeba go zrealizować, żeby uszanować wynik referendum. Brexit musi nadejść, żebyśmy mogli zająć się umową o priorytetach obywateli, o służbie zdrowia, o kosztach życia. Brexit musi zostać zrealizowany, żebyśmy mogli zjednoczyć ten kraj - mówił Johnson.
Konferencja Partii Konserwatywnej ma się rozpocząć w Manchesterze w najbliższą niedzielę i potrwać do środy 2 października. Konferencje dwóch głównych ugrupowań opozycji - Partii Pracy oraz Liberalnych Demokratów - już się odbyły. Jednym z uzasadnień, które podawał Johnson wyjaśniając tak długie zawieszenie parlamentu, były właśnie partyjne konferencje.
Autor: akw\mtom / Źródło: PAP, Reuters