TVN24 | Świat

"Zobaczymy teraz, jak ten wirus zachowuje się w tropikalnym kraju w środku lata"

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP
Rząd Brazylii potwierdził pierwszy przypadek koronawirusa w Ameryce ŁacińskiejReuters
wideo 2/17
ReutersRząd Brazylii potwierdził pierwszy przypadek koronawirusa w Ameryce Łacińskiej

U 61-letniego Brazylijczyka, który był dwa tygodnie w podróży służbowej w Lombardii na północy Włoch, stwierdzono koronawirusa. Jest to pierwszy przypadek zakażenia tym wirusem w Ameryce Łacińskiej.

- Zobaczymy teraz, jak ten wirus zachowuje się w tropikalnym kraju w środku lata, jaki będzie jego wzorzec przenoszenia się - powiedział na konferencji prasowej brazylijski minister zdrowia Luiz Henrique Mandetta.

Resort zdrowia podał, że zainfekowany Brazylijczyk miał objawy Covid-19, takie jak suchy kaszel, ból gardła i inne objawy grypy. Już we wtorek wieczorem pierwszy test laboratoryjny na obecność wirusa dał wynik pozytywny, ale władze czekały na drugi test w celu potwierdzenia. Mężczyzna z brazylijskiego Sao Paulo jest w stanie stabilnym i przebywa w domu na kwarantannie.

JAK ROZPRZESTRZENIA SIĘ KORONAWIRUS. ZOBACZ MAPY >>>

Przez dwa tygodnie mężczyzna przebywał we włoskiej Lombardii - dotkniętej epidemią - w podróży służbowej. Brazylijska agencja zdrowia ANVISA pracuje nad zidentyfikowaniem wszystkich osób, z którymi kontaktował się w szpitalu, w domu i w samolocie z Europy do Brazylii.

Brazylia reaguje na koronawirusa

Associated Press zauważyła, że odkąd wirus zaczął rozprzestrzeniać się z Chin na cały świat, w Brazylii i innych krajach regionu zarejestrowano dziesiątki podejrzanych przypadków, z których wszystkie zostały wcześniej odrzucone po testach.

Ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa na świecie w poniedziałek Brazylia poszerzyła swoje kryteria analizy podejrzanych przypadków. Osoby z gorączką i objawami grypy powracające z Włoch, Niemiec, Francji, Australii, Malezji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Filipin uznaje się za podejrzane przypadki. Kraje wcześniej znajdujące się na tej liście to Chiny, Japonia, Singapur, Korea Południowa, Korea Północna, Tajlandia, Wietnam i Kambodża.

Rośnie liczba zakażeń

Nowy koronawirus zabił już ponad 2,7 tys. osób, w zdecydowanej większości w Chinach, i rozprzestrzenił się w ponad 30 innych krajach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 80 tys.

W Europie największa epidemia ma miejsce we Włoszech, zwłaszcza w północnych regionach Lombardia i Wenecja Euganejska, gdzie odnotowano 12 zgonów i około 400 przypadków zakażenia.

Polski NFZ uruchomił w środę całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: