Szef MON rozmawiał z nowym doradcą Trumpa. "Czuję się wyróżniony"

Błaszczak: jestem podbudowany, że nasze relacje są tak dobre
Błaszczak: jestem podbudowany, że nasze relacje są tak dobre
tvn24
tvn24Błaszczak: jestem podbudowany, że nasze relacje są tak dobre

John Bolton, nowy doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Donalda Trumpa, przyjął polską propozycję zwiększenia liczebności wojsk amerykańskich w Polsce bardzo poważnie - stwierdził Mariusz Błaszczak. Polski minister obrony w czwartek odbył z Boltonem ponad godzinną rozmowę w Waszyngtonie.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w czwartek z Johnem Boltonem w Waszyngtonie. Jednym z tematów rozmowy było zwiększanie liczebności wojsk USA w Polsce.

Po ponad godzinnym spotkaniu minister powiedział korespondentom polskich mediów, że Bolton, przyjął polską propozycję zwiększenia liczebności wojsk amerykańskich w Polsce "bardzo poważnie".

- Oczywiście, był informowany o tej propozycji, ja też jestem w kontakcie ze współpracownikami, z urzędnikami – mówił minister. - Ja jestem dobrej myśli – dodał.

Min. @mblaszczak jestem podbudowany po spotkaniu z @AmbJohnBolton, że poziom relacji polsko-amerykańskich jest bardzo wysoki i są one bardzo dobre#współpraca #bezpieczeństwo— Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL) 26 kwietnia 2018

Min. @mblaszczak: z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa @AmbJohnBolton rozmawialiśmy mi.n o liczniejszej obecności wojsk amerykańskich w Polsce #wspólpraca #bezpieczeństwo pic.twitter.com/uMREeWYmK2— Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL) 26 kwietnia 2018

"Czuję się wyróżniony"

Minister przypomniał, że polska propozycja zwiększenia liczebności sił amerykańskich w Polsce była także tematem rozmów podczas jego pierwszej wizyty w Waszyngtonie w roli szefa MON. Spotkał się wtedy z generałem H.R. MacMasterem, ówczesnym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Trumpa.

Szef polskiego resortu obrony podkreślił, że jego spotkanie z Boltonem było jednym z pierwszych spotkań nowego doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego z przedstawicielami państw sojuszniczych.

- Czuję się wyróżniony. Sam fakt, że spotkanie trwało dłużej niż było przewidziane, też jest dla mnie powodem do satysfakcji i może być powodem do satysfakcji dla nas wszystkich, dla Polski - ocenił.

Szef MON poinformował, że rozmawiał z Boltonem również na temat "nowoczesnego sprzętu wojskowego, który jest kupowany przez Polskę".

- Mówiłem o umowie podpisanej na mocy, której kupujemy baterie Patriot, mówiłem o negocjacjach, które dotyczą drugiej fazy tego programu, mówiłem o nowoczesnych systemach dowodzenia - relacjonował minister.

Błaszczak dodał, że rozmowa dotyczyła także zmian, które są wprowadzane w ramach NATO oraz sytuacji geopolitycznej na wschodnich rubieżach Polski.

Błaszczak na Kapitolu

Przed spotkaniem w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, szef polskiego resortu obrony rozmawiał o sprawach bezpieczeństwa międzynarodowego i współpracy militarnej Polski ze Stanami Zjednoczonymi z amerykańskimi kongresmenami z obu partii politycznych reprezentowanych w Kongresie.

Wśród rozmówców ministra Błaszczaka na Kapitolu byli m. in. przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów, republikański kongresman z Teksasu Mac Thornberry oraz kongresman Adam Smith, najwyższy rangą przedstawiciel Partii Demokratycznej w tej komisji.

W piątek minister Mariusz Błaszczak, na zakończenie swojej niespełna dwudniowej wizyty w amerykańskiej stolicy, spotka się w Pentagonie z Jamesem Mattisem, szefem amerykańskiego resortu obrony.

Autor: mm//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter - Ministerstwo Obrony Narodowej

Pozostałe wiadomości