Pierwsze wolne wybory od 25 lat. Komisja: frekwencja wyniosła 80 proc.


W Birmie zakończyły się w niedzielę rano wybory parlamentarne - pierwsze wolne wybory w tym kraju od 25 lat. O miejsca w parlamencie ubiegają się 92 partie. Na zwycięstwo liczy opozycyjna Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD) pod przywództwem Aung San Suu Kyi. Według komisji wyborczej w głosowaniu wzięło udział ok. 80 proc. uprawnionych.

Najsilniejsze ugrupowania to sprawująca władzę Partia Unii Solidarności i Rozwoju (USDP) i opozycyjna Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD) z charyzmatyczną przywódczynią, laureatką Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi.

Po zakończeniu głosowania przedstawiciel komisji Thant Zin Aung poinformował, że "według pierwszych szacunków około 80 proc. uprawnionych do głosowania (ponad 30 mln osób) poszło na wybory". Na razie nieznane są jeszcze nawet wstępne wyniki.

25 proc. mandatów dla wojska

Głosowanie określane jest jako pierwsze wolne wybory w tym kraju od 25 lat. W Birmie nie ma sondaży przedwyborczych, ale zdaniem większości obserwatorów głosowanie wygra NLD. Nie wiadomo jednak, czy przewaga będzie wystarczająca do przejęcia przez nią władzy, gdyż zgodnie z konstytucją 25 proc. mandatów zarezerwowanych jest dla wojska.

Od 1962 do 2011 roku dyktatorską władzę w Birmie sprawowała armia. 25 lat temu partia pani Aung San Suu Kyi wygrała wybory, zdobywając 80 proc. miejsc w parlamencie, ale wojskowa junta nie uznała wówczas wyników głosowania.

W 2011 roku junta przekształciła się w cywilny rząd jako Partia Unii Solidarności i Rozwoju, składający się głównie z emerytowanych generałów, rozpoczynając proces demokratyzacji i otwierania kraju na świat. Były wojskowy szef rządu, obecny prezydent Thein Sein zapewnił że uzna wyniki głosowania, bez względu na to, jakie one będą.

Już głosowała

Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi już oddała swój głos. Przed lokalem wyborczym w Rangunie czekały na nią setki jej zwolenników.

Aung San Suu Kyi urodziła się 19 czerwca 1945 r. w rodzinie generała Aung Sana – twórcy birmańskiej armii i ojca niepodległości kraju. Po studiach w Oxfordzie wyszła za mąż za Brytyjczyka. Kiedy przyjechała do Birmy opiekować się chorą matką, zaangażowała się w działalność polityczną, zdobywając ogromne poparcie społeczne. W latach 1989-2010 Suu Kyi spędziła łącznie 15 lat w areszcie domowym. W 1991 r. przyznano jej Pokojową Nagrodę Nobla.

Autor: js,kg/mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: