TVN24 | Świat

Kilkudziesięciu dziennikarzy w więzieniach Łukaszenki. Białoruś w światowej czołówce

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP
Łatuszka: trzeba wreszcie uznać Łukaszenkę i jego reżim za międzynarodową organizację terrorystyczną (materiał z 25.09.2021)
Łatuszka: trzeba wreszcie uznać Łukaszenkę i jego reżim za międzynarodową organizację terrorystyczną (materiał z 25.09.2021)TVN24
wideo 2/5
TVN24Łatuszka: trzeba wreszcie uznać Łukaszenkę i jego reżim za międzynarodową organizację terrorystyczną

Białoruski reżim więzi 32 pracowników mediów - wynika z raportu Reporterów bez Granic (RsF). Białoruś znalazła się wśród pięciu państw pod względem liczby przetrzymywanych w aresztach i więzieniach dziennikarzy. Większość z nich stanowią kobiety.

Według Reporterów bez Granic (RsF) liczba dziennikarzy w więzieniach wynosi 488 i jest większa o 1/5 niż w ubiegłym roku. W piątce "liderów" są Chiny (127), Mjanma (52), Wietnam (43), Białoruś (32) i Arabia Saudyjska (31).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Media zwracają uwagę, że Białoruś jest jedynym krajem, w którym za kratami jest więcej kobiet niż mężczyzn – odpowiednio 17 i 15. W ciągu roku liczba uwięzionych reporterów wzrosła z 7 do 32 (według Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy obecnie liczba ta wynosi 31).

Dziennikarki Biełsatu, Kaciaryna Andrejewa (Bachwaława) i Daria Czulcowa skazane na dwa lata kolonii karnejBiełsat TV

Białoruscy dziennikarze w więzieniach 

Kary więzienia odbywają na Białorusi dwie dziennikarki telewizji Biełsat Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa. Skazana była, ale wyszła już na wolność Kaciaryna Barysewicz.

Na proces za rzekome "podżeganie do nienawiści" oczekuje w areszcie dziennikarz i aktywista mniejszości polskiej Andrzej Poczobut.

W aresztach przebywają m.in. pracowniczki zlikwidowanego przez władze portalu TUT.by Maryna Zołatawa i Alena Tałkaczowa wraz z kilkunastoma innymi osobami z redakcji, redaktor naczelna niezależnej agencji BiełaPAN Iryna Leuszyna. Za kratami są również przedstawiciele redakcji Naszej Niwy, dziennikarz śledczy Dzianis Iwaszyn, reporter sportowej Tribuny Alaksandr Iwulin.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Biełsat TV

Pozostałe wiadomości