Unijne źródło: zielone światło dla sankcji wobec Łukaszenki

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej dali w środę zielone światło dla kolejnych sankcji unijnych wobec przedstawicieli władz Białorusi, w tym również prezydenta Alaksandra Łukaszenki za sfałszowanie wyborów prezydenckich i przemoc wobec protestujących. Polska Agencja Prasowa powołuje się na źródło unijne.

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej nowe sankcje mają objąć 15 przedstawicieli władz białoruskich, w tym Alaksandra Łukaszenkę. Osoby te zostaną objęte zakazem wjazdu do Unii Europejskiej i zamrożeniem aktywów.

"Procedura ma zostać sfinalizowana do końca tygodnia" - powiedział PAP jeden z unijnych dyplomatów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Sankcje to odpowiedź Wspólnoty na dalsze tłumienie pokojowych protestów na Białorusi i brak odpowiedzi ze strony władz w Mińsku na propozycję dialogu.

W przypadku pierwszej transzy sankcji na przedstawicieli władz białoruskich decyzję przez długi czas blokował Cypr, domagając się stanowczej reakcji UE na działania Turcji we wschodniej części Morza Śródziemnego. W przypadku drugiej listy unijni dyplomaci nie spodziewają się podobnych problemów.

Na liście szef OMON-u, przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej oraz jej zastępca

Na przyjętej przez UE pierwszej liście objętych sankcjami przedstawicieli władz Białorusi odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów i represje wobec protestujących znaleźli się m.in. szefowa Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Lidzija Jarmoszyna, jej zastępca oraz 10 innych członków tej instytucji, a także szef MSW Juryj Karajeu i jego zastępcy oraz dowódcy jednostek specjalnych, w tym OMON-u. W sumie wykaz zawiera 40 nazwisk.

UE uważa, że białoruska CKW i jej kolegium ponoszą odpowiedzialność za bezpodstawne odrzucenie niektórych kandydatów opozycji w wyborach prezydenckich oraz za nałożenie przez komisję nieproporcjonalnych ograniczeń na obserwatorów w lokalach wyborczych. Jak zaznaczono w rozporządzeniu unijnym, CKW zadbała również o to, by skład nadzorowanych przez nią komisji wyborczych miał stronniczy charakter.

Na liście osób objętych restrykcjami znaleźli się szef oddziałów specjalnych OMON Dzmitryj Bałaba, dowódca jednostki specjalnej szyb­kiego reagowania (SOBR) ppłk Alaksandr Bykau, a także przedstawiciele kierownictwa MSW, w tym szefowie departamentu ds. więziennic­twa oraz milicji.

Na Białorusi od wyborów prezydenckich 9 sierpnia trwają protesty, których uczestnicy domagają się ustąpienia Łukaszenki.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: