TVN24 | Świat

Białoruski opozycjonista rozpoczął głodówkę

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP
"Nie próbujemy przejąć władzy. Chcemy tylko znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu politycznego"
"Nie próbujemy przejąć władzy. Chcemy tylko znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu politycznego"ENEX/NTVRU
wideo 2/35
ENEX/NTVRU"Nie próbujemy przejąć władzy. Chcemy tylko znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu politycznego"

Niezależny białoruski portal TUT.by poinformował, że przebywający w areszcie członek opozycyjnej Rady Koordynacyjnej, adwokat Maksim Znak, ogłosił głodówkę jako protest wobec oskarżenia go o wzywanie do działań mających szkodzić bezpieczeństwu państwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Maksima Znaka oskarżono na podstawie art. 361.3 (wezwania do działań mających na celu zaszkodzenie bezpieczeństwu narodowemu Republiki Białorusi z wykorzystaniem mediów i internetu) Kodeksu karnego Białorusi. Za przestępstwa z tego artykułu grozi kara pozbawienia wolności od dwóch do pięciu lat.

Prawnik zatrzymanego 9 września Znaka, Dzmitryj Łajeuski powiedział TUT.by, że "oskarżenie, tak jak podejrzenia, nie jest skonkretyzowane, nie wynika z niego jasno, jakie dokładnie wypowiedzi Maksima są oceniane jako skierowane przeciwko bezpieczeństwu państwowemu".

Maksim ZnakDaria Buriakina, TUT.by

"Oficjalnie ogłosił odmowę przyjmowania pożywienia"

- W związku z tym, że postępowanie karne jest nielegalne i w związku z arbitralnością aresztu adwokat Maksim Znak 18 września, w chwili oskarżenia, oficjalnie ogłosił odmowę przyjmowania pożywienia. Poinformował o tym pisemnie administrację aresztu - przekazał Łajeuski.

- Znak ocenił, że głodówka to jeden z niewielu sposobów walki z niesprawiedliwością i bezprawiem w kraju, jaki mu pozostał - dodał prawnik.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Daria Buriakina, TUT.by

Tagi:
Raporty: