Bezprecedensowy apel chrześcijańskich przywódców w sprawie zmian klimatycznych

Źródło:
PAP
Skutki zmian klimatu. Profesor Jacek Jania wyjaśnia
Skutki zmian klimatu. Profesor Jacek Jania wyjaśnia
TVN24
Skutki zmian klimatu. Profesor Jacek Jania wyjaśniaTVN24

"Bez względu na wiarę i wizję świata wysłuchajmy wołania Ziemi" - napisało we wspólnym apelu w sprawie zmian klimatycznych trzech religijnych chrześcijańskich przywódców. Papież Franciszek, anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby i ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej w bezprecedensowym dokumencie ocenili, że nastąpił "moment krytyczny" i jest to okazja, by "wyrazić skruchę i zrobić zdecydowany krok wstecz".

Wspólny bezprecedensowy apel w obronie klimatu wystosowali trzej chrześcijańscy przywódcy religijni - papież Franciszek, anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby i ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej - przed oenzetowską konferencją klimatyczną COP26 w listopadzie w Glasgow.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Bez względu na wiarę i wizję świata wysłuchajmy wołania Ziemi" - wezwali w pierwszym takim w historii przesłaniu, opublikowanym we wtorek w Watykanie.

Apel chrześcijańskich przywódców. "Jutro może być jeszcze gorzej"

Religijni przywódcy zaapelowali do każdego, by wniósł swój wkład w "wyborze życia" dla dobra planety i o modlitwę za światowych liderów przed konferencją w Szkocji, na którą wybiera się też papież.

Pisząc o zniszczeniu środowiska naturalnego i zmianach klimatycznych, Franciszek, abp Welby i Bartłomiej stwierdzili, że "dzisiaj płacimy cenę, jutro może być jeszcze gorzej". "To jest moment krytyczny. Od niego zależy przyszłość naszych dzieci i naszego wspólnego domu" - oświadczyli. Ich zdaniem jest okazja do tego, by "wyrazić skruchę i zrobić zdecydowany krok wstecz".

Wskazali, że utrata bioróżnorodności, zniszczenie środowiska i zmiany klimatyczne są "nieuchronnymi konsekwencjami naszych działań, bo chciwie zużyliśmy więcej zasobów Ziemi, niż planeta może znieść". Ale - jak dodali - "stoimy też w obliczu głębokiej niesprawiedliwości". "Osobami, które doświadczają najbardziej katastrofalnych konsekwencji tych nadużyć są ubodzy planety, mniej odpowiedzialni za ich spowodowanie" - dodano.

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: PAP