Będą nowe unijne sankcje w związku z Ukrainą


Kraje UE wstępnie uzgodniły w poniedziałek, że rozszerzą listę osób objętych sankcjami w związku z kryzysem na Ukrainie - poinformowały w poniedziałek unijne źródła dyplomatyczne. Decyzje o tym, kto ma być wpisany na czarną listę, zapaść mają w środę.

- Jest konsensus, że w środę kolejne osoby zostaną wpisane na listę (objętych sankcjami). Nie ma jeszcze zgody, czyje to będą nazwiska i ile - powiedział dyplomata. Dotychczas w związku z kryzysem na Ukrainie UE nałożyła sankcje wizowe i finansowe na 61 osób - rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów, a także zamroziła aktywa dwóch spółek z zajętego przez Rosję Krymu. Według dyplomatów na poniedziałkowym spotkaniu ambasadorowie państw UE uznali, że sytuacja na wschodzie Ukrainy znów "wymusza podjęcie działań" przez Unię. Na czarnej liście prawdopodobnie znajdą się kolejne nazwiska prorosyjskich separatystów na Ukrainie. O ewentualnym zaostrzeniu sankcji i wprowadzeniu restrykcji, uderzających w sektory rosyjskiej gospodarki będą być może rozmawiać przywódcy państw UE, którzy spotkają się 16 lipca w Brukseli na nadzwyczajnym szczycie, poświęconym przede wszystkim obsadzie unijnych stanowisk.

Unijne ultimatum

Ponad tydzień temu UE postawiła ukraińskim separatystom ultimatum, żądając m.in. przestrzegania rozejmu, uwolnienia zakładników i oddania władzom kontroli nad trzema przejściami granicznymi, przez które z Rosji napływać miała broń i bojownicy, wspierający rebelię. Choć separatyści nie spełnili wszystkich warunków ultimatum w wyznaczonym czasie (do 30 czerwca), to w zeszłym tygodniu UE wstrzymała się z decyzją o rozszerzeniu sankcji.

W zeszłym tygodniu za pośrednictwem przywódców Niemiec i Francji udało się doprowadzić do rozmów z udziałem szefów MSZ Ukrainy i Rosji w sprawie zakończenia konfliktu. Odbyło się też spotkanie grupy kontaktowej złożonej z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE. Jednocześnie po wygaśnięciu jednostronnego zawieszenia broni armia ukraińska kontynuuje ofensywę przeciwko separatystom na wschodzie kraju. Siły rządowe zajęły w ciągu minionego weekendu kontrolowane dotąd przez separatystów miasta w obwodzie donieckim: Słowiańsk, Kramatorsk, Drużkiwkę, Artiomowsk i Konstantynówkę. Po wycofaniu się do Doniecka rebelianci zapowiedzieli przegrupowanie i dalszy opór.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg//gak / Źródło: PAP

Raporty: