Baskijska partia niepodległościowa Batasuna, legalna we Francji, ale zdelegalizowana w 2003 roku w Hiszpanii ze względu na powiązania z ETA, ogłosiła swe rozwiązanie. Jej byli członkowie zapowiedzieli zamiar poszukiwania innej formy działania.
Liderzy Batasuny, Maite Goyentetxe i Jean-Claude Aguerre, zakomunikowali decyzję kierownictwa tej partii, działającej we Francji od 2001 roku, na oficjalnej konferencji prasowej w Bajonne. Miasto jest stolicą francuskiej Baskonii, podczas gdy hiszpański autonomiczny Kraj Basków leży na południe od granicy francusko-hiszpańskiej i jego stolicą jest niewielkie miasto Vitoria.
Za niepodległość W 2012 roku francuska Batasuna uczestniczyła w wyborach parlamentarnych, domagając się autonomii dla południowo-zachodniego, baskijskiego regionu Francji. Startowała w tych wyborach pod hasłem: "Głos Kraju Basków w Paryżu".
W swym programie Batasuna, uznawana za partię skrajnej lewicy, stawia na pierwszym miejscu niepodległość Kraju Basków, a w dalszej kolejności wysuwa hasła głoszone również przez Zielonych i ruchy feministyczne. Media francuskie zwracają uwagę, że Batasuna podjęła decyzję o samorozwiązaniu w kilka dni po zwolnieniu z więzienia przez hiszpańskie władze Aurory Martin, byłej współprzywódczyni tej partii we Francji, wydanej Hiszpanii w 2012 roku przez władze francuskie.
Kurs na legalność?
Decyzja ogłoszona w Bajonnie została przyjęta przez hiszpańskich ekspertów jako jedno z posunięć zmierzających do skierowania nielegalnej części baskijskiego ruchu niepodległościowego na legalne tory i uzyskania uwolnienia około 700 Basków skazanych za udział w aktach przemocy i związki z ETA. Podstawą do delegalizacji Batasuny w Hiszpanii był werdykt Sądu Najwyższego, który uznał, że wraz z upadkiem dyktatury frankistowskiej w 1975 roku i przywróceniem demokracji, ustały w kraju praktyki stanowiące naruszenie praw człowieka i wszelkie rewindykacje socjalne, polityczne i niepodległościowe z użyciem siły są karalne. Baskijska organizacja zbrojna ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Kraj Basków i Wolność), założona w 1959 roku, a o powiązania z którą oskarżana jest hiszpańska część Batasuny, w październiku 2011 roku oficjalnie wyrzekła się stosowania przemocy. ETA jest odpowiedzialna za śmierć ponad 800 policjantów, wojskowych i funkcjonariuszy administracji państwowej, głównie w okresie od 1959 do 1975 roku.
Autor: mk\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA) | Daniel van der Ree