"Obiekt przypominający balon". Rumuni poderwali myśliwce

Źródło:
Reuters, PAP

System kontroli rumuńskich sił powietrznych wykrył we wtorek po południu nad południowo-wschodnimi obszarami kraju obiekt przypominający balon - poinformowało ministerstwo obrony Rumunii.

Rumuński resort obrony przekazał, że 10 minut po odkryciu na wysokości 11 tysięcy metrów tajemniczego obiektu poderwane zostały dwa myśliwce MiG-21 LanceR. Jak jednak wyjaśnia ministerstwo, nie były w stanie potwierdzić jego obecności. Po około 30 minutach wróciły do bazy.

"Rumuńskie Siły Powietrzne we współpracy z siłami NATO stale monitorują krajową przestrzeń powietrzną i teren w jej pobliżu" - podał resort w komunikacie.

CZYTAJ TEŻ >>> Tajemnicze obiekty nad USA. Do czego strzelają amerykańskie myśliwce?

Rumuński MiG-21 LanceRBeAvPhoto / Shutterstock.com

Tajemnicze obiekty

W ciągu ostatnich dni nad Ameryką Północną zestrzelone zostały cztery obiekty. Pierwszy to chiński balon szpiegowski, który przeleciał nad USA i został zestrzelony 4 lutego. Jak twierdzi Waszyngton, to część szerokiej kampanii wywiadowczej Pekinu. Wysokiej rangi przedstawiciel Departamentu Stanu przekazał w ubiegłym tygodniu dziennikarzom, że Pekin obserwował przy użyciu balonów ponad 40 krajów na pięciu kontynentach. Również władze Japonii informowały, że w ostatnich latach nad krajem kilkakrotnie widziano podobne obiekty

W miniony piątek amerykański F-22 zestrzelił nad Alaską obiekt, który zmierzał w stronę kanadyjskiej przestrzeni powietrznej. W sobotę nad terytorium Kanady został zestrzelony kolejny obiekt, a w niedzielę amerykański samolot myśliwski zestrzelił czwarty przedmiot.

Autorka/Autor:kg

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: BeAvPhoto / Shutterstock.com