"Azbestowy proces". 16 lat więzienia razy dwa


Wyrok skazujący w "azbestowym procesie wszechczasów". Szwajcarski biznesmen i belgijski baron skazani zostali przez włoski sąd na 16 lat więzienia za zaniedbania, które doprowadziły do śmierci ponad 2 tys. pracowników zakładów produkujących eternit.

64-letni Szwajcar Stehpan Schmidheiny i jego biznesowy wspólnik 90-letni belgijski baron Jean Louis Marie Ghislain De Cartier De Marchienne byli oskarżeni o świadome zaniechanie działań mogących zapobiec urazom i chorobom spowodowanym przez azbest we włoskich zakładach firmy Eternit. Obaj byli sądzeni zaocznie.

To największy proces na świecie dotyczący bezpieczeństwa w miejscu pracy. prokurator Raffaele Guariniello

- To największy proces na świecie dotyczący bezpieczeństwa w miejscu pracy - powiedział prokurator Raffaele Guariniello. Oskarżenie chciało 20 lat więzienia dla sądzonych biznesmenów. Sąd zdecydował, że ma być 16 lat pozbawienia wolności. W wydanym oświadczeniu Schmidheiny nazwał wyrok "całkowicie niezrozumiałym" i zapowiedział apelację.

"Azbestowy proces wszechczasów"

Zdaniem prokuratury, brak odpowiednich środków bezpieczeństwa w zakładach produkujących eternit w ciągu ostatnich 40 lat doprowadził do śmierci i chorób wielu pracowników szwajcarskiej firmy, jak też mieszkańców włoskich miast, w których działały fabryki: Casale Monferrato, Cavagnolo, Rubiera i Bagnoli. Łącznie jako pokrzywdzeni w sprawie wystąpiło ponad 6 tys. osób.

To największy w historii proces związany z ubocznymi skutkami produkcji materiałów zawierających trujący azbest. Wdychanie włókien azbestu przez długi okres może wywoływać zapalenie płuc i nowotwory, prowadzi do pylicy azbestowej.

Wyrok sądu w Turynie może być precedensem w wielu podobnych sprawach na całym świecie. Wcześniej przeciwko obu biznesmenom toczyły się już procesy w innych krajach. W Szwajcarii w 2008 r. Sąd Federalny uznał, że zarzuty uległy przedawnieniu. W 2009 r. w imieniu belgijskiego barona wydane było oświadczenie, w którym podkreślano, że ryzyko dla zdrowia związane z azbestem nie było dobrze znane w latach 70.

Zabójcze właściwości popularnego materiału

Schmidheiny stanął na czele szwajcarskiej Eternit Group w 1976 r., przejmując firmę po ojcu. De Cartier De Marchienne był udziałowcem i menedżerem Eternit we Włoszech na początku lat 70. Spółka zaprzestała działalności we Włoszech w 1986 r., sześć lat przed wprowadzeniem zakazu wykorzystania azbestu w tym kraju.

Azbest stał się popularny wśród budowniczych pod koniec XIX wieku ze względu na swoje właściwości: absorpcję hałasu, odporność na ogień, wysokie temperatury i uszkodzenia elektryczne. Dziś azbest jest zakazany niemal na całym Zachodzie, w Europie, także w Polsce. Jest za to wciąż wykorzystywany w krajach rozwijających się.

Źródło: swissinfo.ch, Reuters