Świat

Austriacy ostrzej z migrantami, Serbia wpuści tylko niektórych

Świat


Austriacki kanclerz Werner Faymann zapowiedział, że kontrole graniczne zostaną „drastycznie” zwiększone. Austria ma dość bycia punktem na „szlaku bałkańskim”, którym migranci zmierzają ku Niemcom. W reakcji na ograniczania wprowadzane przez państwa UE, Serbia też podejmuje kroki w celu ograniczenia napływu obcokrajowców.

Serbski rząd zadecydował, że na terytorium kraju wpuszczani będą tylko ci migranci, którzy zadeklarują, że chcą wystąpić o azyl w Austrii lub Niemczech. Serbski minister pracy Aleksandar Vulin oznajmił, że decyzja obowiązuje ze skutkiem natychmiastowym. Belgrad wyjaśnił, że Chorwacja, Słowenia, Austria i Niemcy przyjęły takie same zasady wobec ludzi napływających z Bliskiego Wschodu przez Bałkany. Vulin powiedział, że na granicy serbsko-macedońskiej wprowadzono w środę kontrole, podczas których uchodźcy muszą podać także kraj docelowy.

Austriackie ograniczenia dla migrantów

Austria ogłosiła już w zeszłym tygodniu, że będzie wpuszczać na swe terytorium tylko tych migrantów, którzy chcą wystąpić o azyl w Niemczech. Teraz kanclerz Faymann deklaruje, że skala kontroli granicznych zostanie „drastycznie” zwiększona, aby ograniczyć napływ obcokrajowców. Austriacki rząd oznajmił również, że przyjmie mniej migrantów pod swoją opiekę. W 2015 roku 90 tysięcy osób wystąpiło o azyl w Austrii co wywołało duże niepokoje społeczne i przysporzyło wyborców radykalnej prawicy. W związku z tym rząd oznajmił, iż w tym roku przyjmie ponad połowę mniej wniosków o azyl, dokładnie 37,5 tysiąca. Limit będzie zmniejszany co roku, do docelowego poziomu 25 tysięcy w 2019 roku. Łącznie Wiedeń chce ograniczyć liczbę imigrantów do 1,5 procenta populacji kraju, wynoszącej 8,5 miliona, na przestrzeni czterech najbliższych lat. Oznacza to 127,5 tysiąca osób.

"Granica zamknięta"

Z kolei Macedonia zamknęła swoją granicę z Grecją przed migrantami usiłującymi przedostać się do Europy Zachodniej. Wiele setek osób zostało zablokowanych po greckiej stronie. "Granica jest zamknięta" - powiedział AFP wysoki rangą przedstawiciel macedońskiej policji. Z kolei rzecznik policji greckiej poinformował, że granica została zamknięta we wtorek wieczorem i ok. 600 migrantów - Syryjczyków, Afgańczyków i Irakijczyków - utknęło po greckiej stronie, oczekując na możliwość dalszej drogi przez Macedonię. Macedonia zbudowała dwa ogrodzenia na granicy z Grecją - na południowym zachodzie i na południowym wschodzie kraju - w celu zatrzymania fali migrantów przekraczających granicę w poszukiwaniu lepszego życia w Niemczech i Szwecji. W listopadzie Macedonia podobnie jak inne kraje bałkańskie - Serbia, Słowenia i Chorwacja - wprowadziła restrykcyjne kontrole graniczne, polegające na odsyłaniu migrantów ekonomicznych, a przyjmowaniu tylko uchodźców z krajów, w których toczą się realnie walki zbrojne.

Autor: mk/ja / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości